PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Forum Polskiego Handlu walczy o podatek uzależniony od obrotów

 • Autor: PAP
 • 25 lis 2015 16:48

Forum Polskiego Handlu walczy o podatek uzależniony od obrotów

Podatek progresywny uzależniony od generowanych obrotów, a nie od powierzchni sklepów, obejmujący wszystkie rodzaje handlu detalicznego, także internetowy - to główne postulaty Forum Polskiego Handlu ws. ustawy o podatku od handlu wielkopowierzchniowego.

REKLAMA

Forum Polskiego Handlu, utworzone w środę przez 11 przedsiębiorstw (m.in. POLOmarket, Media Expert, Stokrotka) wydało oświadczenie ws. proponowanego przez PiS projektu ustawy o podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego.

- Pragniemy wskazać, że dotychczas proponowane, a dostępne w internecie projekty podatku w prezentowanych wersjach nie ochronią, naszym zdaniem, krajowych przedsiębiorców - mówił prezes PFH Mirosław Podeszwik. Zdaniem FPH proponowane zmiany ugodzą przede wszystkim w małe i średnie rodzime przedsiębiorstwa.

- Nie jesteśmy przeciwni podatkowi" - powiedział członek zarządu FPH Robert Krzak. Wskazał, że organizacja jest przede wszystkim za eliminacją kryterium powierzchni sklepów, ponieważ "relatywizowanie podatku do powierzchni sklepu jest nieprawidłowe". FPH walczy także o podatek progresywny, który miałby być uzależniony od generowanego obrotu przez dany obiekt handlowy. Ponadto Forum proponuje objęcie podatkiem każdej formy sprzedaży detalicznej - także internetowej.

Krzak podkreślił, że przedstawiciele organizacji chcieliby wziąć udział w konsultacjach rządowych. - Chcemy współpracować z demokratycznie wybranymi władzami RP - mówił prezes FPH. Władze Forum zapowiedziały, że w najbliższych dniach na ręce premier Beaty Szydło skierują list, w którym zostanie zawarte stanowisko FPH oraz propozycje innych rozwiązań ws. wielkopowierzchniowego handlu detalicznego.

- Będziemy walczyć o polski rynek z zagranicznymi sieciami - zapowiedział Krzak. Z kolei Podeszwik dodał, że "Forum Polskiego Handlu nie powstało tylko i wyłącznie, żeby rozwiązać problem tego podatku". Zamierzamy działać dalej, np. w temacie handlu w niedzielę - podsumował prezes FPH.

Podeszwik zaznaczył, że "FPH jest forum otwartym". - Warunkiem uczestnictwa jest żeby właściciele przedsiębiorstw byli Polakami. Chcemy reprezentować każdą polską firmę, która ma polski kapitał - podsumował. Przedstawiciele zarządu wyrazili nadzieję na to, że do FPH dołączy jeszcze wiele polskich przedsiębiorstw.

Projekt ustawy o podatku od wielkopowierzchniowego handlu detalicznego ma ograniczyć potencjalny transfer zysków osiąganych ze sprzedaży detalicznej na terenie kraju przez duże koncerny zagraniczne. Nowy podatek - według PiS - ma przeciwdziałać ekspansji zagranicznych sieci handlowych, które dysponując środkami i odpowiednim know-how potrafiły szybko podporządkować sobie rynek handlu detalicznego w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • hoho 2015-11-27 23:56:21
  ustawy powinny byc tak napisane zeby wspierac polskie firmy bez mozliwosci obchodzenia prawa przez zagraniczniakow
 • kara 2015-11-27 20:51:40
  to prawda pomysł z potatkiem "na nip" skończy się dobrym prawnikiem i konsultacją jak go ładnie ominąć, tu połączyć spółki, tam podzielić, tu przenieść jakieś koszty. Tak jak teraz wiele sieci wyprowadza kasę zachód na podobnej zasadzie/
 • kwas 2015-11-27 17:57:43
  Opodatkować wszystkich, łącznie zagranicznymi fraczyzami mniejszych sklepów, bo one też często są zarejestrowane nie w PL mało kto o tym mówi, na szczęście Krzak i Podeszwik znają się na tej materii jak mało kto. Pis po konsulacjach zmieni ten wcześniej chybiony pomysł.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA