PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Fundusze zapowiadają zwiększenie swojej aktywności w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 gru 2011 08:22

Fundusze zapowiadają zwiększenie swojej aktywności w Polsce

Wartość transakcji na rynku inwestycyjnym oraz ceny nieruchomości komercyjnych w 2011 roku rosły. Zdaniem Łukasza Lorenckiego z Grupy Rynków Kapitałowych Cushman &Wakefield, jeżeli nie dojdzie do gwałtownego załamania się koniunktury tak jak pod koniec 2008 roku, to przyszły rok na rynku transakcyjnym powinien być zbliżony do mijającego.

REKLAMA

Mimo, że grudzień się jeszcze nie skończył to już teraz w porównaniu z całym ubiegłym rokiem łączna wartość zawartych umów wzrosła o ponad 12 proc. do ok. 2,2 mld euro.

- Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się sektory handlowy oraz biurowy, których wielkość w 2011 r. wyniosła ok. 1 mld euro każdy. Sektor obiektów przemysłowo-magazynowych pozostaje wyraźnie mniejszy i nieznacznie przekracza wartość 150 mln euro - mówi Łukasz Lorencki, konsultant, Grupa Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield.

W porównaniu z ubiegłym rokiem stopy kapitalizacji, odzwierciedlające ceny nieruchomości, spadły dla najlepszych obiektów o ok. 25 pkt. procentowych do poziomu ok. 6,25 proc. - W kontekście niepewności gospodarczej związanej z zadłużeniem państw strefy Euro, nie należy oczekiwać dalszego wzrostu cen, a raczej ich ustabilizowania na obecnym poziomie i wyczekiwania inwestorów, co do rozwoju sytuacji makroekonomicznej w najbliższych miesiącach - dodaje.

Tak jak w ubiegłych latach udział polskich inwestorów na rynku pozostaje marginalny i nie przekracza 5 proc. O ile po stronie podaży swoją obecność zaznaczyło kilku silnych deweloperów notowanych na warszawskiej GPW, takich jak Rank Progress, Echo Investment czy GTC, o tyle wśród kupujących przewaga zagranicznych podmiotów jest niepodważalna. - Na rynku biurowym dominują przede wszystkim fundusze inwestycyjne powiązane z austriackimi i niemieckimi grupami kapitałowymi, natomiast rynek handlowy został prawie równo podzielony pomiędzy inwestorów amerykańskich, holenderskich i francuskich - informuje Lorencki.

Do największych transakcji ubiegłego roku należy zaliczyć dwie transakcje w sektorze handlowym: sprzedaż przez GTC połowy udziałów w warszawskiej Galerii Mokotów wycenionej na 475 mln euro oraz zakup wrocławskiej Magnolii Park za 222,5 mln euro przez amerykański fundusz Blackstone. Poza tym, w pierwszym kwartale roku ostatecznie sfinalizowano przejęcie przez austriacką grupę finansową CA IMMO funduszu Europolis, którego portfel zawiera udziały w wielu warszawskich budynkach biurowych oraz dwóch parkach magazynowych. W 2011 r. właściciela zmienił również biurowiec Focus (za ok. 117 mln euro) - jeden z najbardziej charakterystycznych biurowców, projektu autorstwa Stefana Kuryłowicza. - Istotnym wydarzeniem jest również pierwsza inwestycja w Polsce katarskiego funduszu Qatar Investment Authority, który został właścicielem nowej siedziby TP SA w Warszawie - uważa Łukasz Lorencki.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA