PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Galerie Caelum Development zdominują gorzowski rynek handlowy. Układ idealny czy ryzyko kanibalizmu?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 15 lip 2011 15:25

Galerie Caelum Development zdominują gorzowski rynek handlowy. Układ idealny czy ryzyko kanibalizmu?

Już w pierwszym kwartale 2012 roku Caelum Development będzie właścicielem dwóch centrów handlowych w 130-tysięcznym Gorzowie Wielkopolskim - funkcjonującej Askany i budowanej właśnie galerii NovaPark. Prowadzenie dwóch dużych obiektów handlowych w jednym, średniej wielkości mieście to szansa na zdominowanie regionalnego rynku, ale też ogromne ryzyko.

REKLAMA

Pozornie dla inwestora to idealny układ, który pozwala mu nasycić lokalny rynek pod względem popytu na powierzchnie handlową. Nie należy jednakże zapominać, że takie okoliczności to również ryzyko powstania „efektu kanibalizmu".

- Taka sytuacja to przede wszystkim wyzwanie, które wymaga bardzo przemyślanych działań dotyczących obu projektów. Mamy świadomość, że otwarcie nowego obiektu powoduje efekt świeżości i zwiększone zainteresowanie ostatecznych klientów, odwiedzających centrum handlowe - mówi Łukasz Tomczak z Caelum Development. - W takich okolicznościach jest naturalny tymczasowy spadek footfallu już istniejących obiektów. Niemniej, mamy pełne przekonanie, że, jeżeli w ogóle zaistnieje takowy spadek, będzie on minimalny i krótkotrwały - przekonuje.

Galeria Askana to centrum o dobrze ugruntowanej pozycji. - Pomimo spadkowych trendów na rynku centrów handlowych w Polsce (konsekwentnie niższe obroty wielu obiektów rok do roku), Galeria Askana podlega nieprzerwalnie tendencji wzrostowej. Każdy miesiąc 2011 roku zamyka się istotnym wzrostem obrotów najemców rok do roku - w zależności od miesiąca od poziomu 7 do 20 proc., zanotowanym w kwietniu br. Świadczy to o sile projektu, ale także, o potencjale lokalnego rynku, na którym jest miejsce dla drugiego nowoczesnego obiektu handlowego - dodaje Tomczak.

Caelum rozpoczęło proces repozycjonowania Galerii Askana. Dotychczas był to obiekt uniwersalny, centrum rodzinne, w którym każdy ostateczny klient znalazł coś dla siebie. - W bieżącym roku Caelum Development zdecydowało się zmienić nieco kierunek działań promocyjnych, zmierzający do nacisku na pro-modowy wizerunek obiektu. Organizacja cyklu imprez o charakterze modowym, takich jak m.in. Askana Swap Party, Askana Street Fashion Festival, pokazuje inny charakter obiektu. Jest to początek długofalowych działań, kreujących Askanę jako centrum trendy - nie tylko rodzinne, ale również będące na czasie i, przede wszystkim, jako centrum modne - argumentuje przedstawiciel Caelum Development.

Zmiany pojawią się również w tenant-miksie i będę ukierunkowane na podtrzymanie i wzmocnienie pro-modowego wizerunku. - Oba obiekty zatem będą w pełni komplementarne. Przemyślana komercjalizacja Nova Park oraz dekomercjalizacja Galerii Askana stworzą z obu projektów centra uzupełniające się ofertą i charakterem - argumentuje Tomczak.

  • 1
  • 2
  • skeptik 2011-07-18 08:38:19
    ale bzdury gada gość - w Gorzowie przybędzie setka nowych sklepów, ale problem jeden - pieniędzy w portfelach Gorzowian, ani tym bardziej ich liczba z tego względu nie wzrośnie - zatem popyt się rozproszy jeszcze bardziej i tym samym wiecej sklepó zacznie generować niższe obroty i kolejne będą wypadać z gry. W Askanie każdy już mówi, że jest tam antybiznes - przede wszystkim dlatego, że czynsze są horrendalnie wysokie - jak w Poznaniu, czy Wrocławiu - tyle, ze siła nabywcza niewspółmiernie niższa... wzrastają obroty - jasne - dlatego, że super promocje się robi, aby mieć obrót towaru, by się nie starzał ale zysku już nie ma....

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA