PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Gdańsk powołał spółkę ws. zabudowy Targów Siennego i Rakowego

  • Autor: PAP
  • 30 kwi 2012 09:20

Gdańsk powołał spółkę z konsorcjum Multi, które na Targu Siennym i Targu Rakowym w centrum miasta ma zbudować wielofunkcyjny kompleks, obejmujący m.in. biura, hotel i sklepy. Budowa ma się zakończyć w 2020 r. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 800 mln zł.

REKLAMA

Ostateczne podpisanie umowy wspólników w spółce odbyło się w piątek w Gdańsku. Dokument podpisali przedstawiciele miasta oraz konsorcjum Multi, złożonego z Multi Corporation (jeden z największych europejskich deweloperów) i Multi Development Poland Sp. z o.o.. Osobną umowę podpisało konsorcjum z PKP.

W centrum miasta, na terenie Targu Rakowego i Targu Siennego, powstanie Forum Radunia. Celem projektu jest rewitalizacja obszaru o powierzchni ok. 5,5 ha oraz stworzenie nowego, wielkomiejskiego centrum Gdańska. Będzie ono stanowiło przedłużenie istniejącego historycznego Głównego Miasta.

Udziały miasta w spółce w postaci wniesionych nieruchomości o powierzchni ok. 3,1 hektara (o wartości ok. 130 mln zł) w dniu podpisania umowy wynoszą 49 proc. 51 proc. należy do konsorcjum z udziałem holenderskiego dewelopera. Wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski zwrócił uwagę, że "ta struktura udziałów będzie się zmieniała na korzyść inwestora, bo chce on szybko inwestować, a miasto nie chce wnosić nakładów gotówkowych".

Koszt inwestycji szacuje się na ok. 800 mln zł. Ale - jak mówi Bojanowski - "musimy się liczyć z tym, że będzie to w granicach miliarda złotych".

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uważa, że "ta inwestycja zmieni Gdańsk; powstanie unikalne, nawiązujące do historii centrum miasta". Jak powiedział, "partnerem miasta jest doświadczona i wiarygodna firma Multi Corporation".

Prace budowlane mają się rozpocząć w przyszłym roku, po przeprowadzeniu badań archeologicznych. W pierwszym etapie przykryty płytą betonową o powierzchni 2,5 ha zostanie wykop, jakim biegną tory kolejowe wzdłuż ul. 3 Maja. Płyta będzie położona na całej długości obszaru przewidzianego do zagospodarowania, czyli od Huciska po ul. Armii Krajowej.

W ramach nowej infrastruktury ma powstać tunel pod Huciskiem, którym pobiegnie nowa ulica Podwale Grodzkie, łącząca okolice dworca PKP Gdańsk Główny, projektowaną stację SKM Gdańsk Śródmieście z ulicą Toruńską.

Nowy przystanek kolejowy SKM Gdańsk Śródmieście ma powstać w połowie 2014 roku.

Uczestniczący w uroczystości podpisania umowy podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Andrzej Massel podkreślił, że "ta inwestycja będzie sprzyjała jak najlepszemu wykorzystaniu efektów innych inwestycji kolejowych". Jak tłumaczył, "pasażerowie korzystający z połączeń kolejowych dojadą do nowego dworca, który będzie połączony z centrum miasta".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA