PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Globalny handel wciąż w kryzysie

  • wnp.pl
  • 31 mar 2015 17:52

Prognozy dla światowego handlu są w najbliższej perspektywie w najlepszym razie bardzo skromne - twierdzi Euler Hermes w raporcie "Global trade: What's cooking?". Powodem jest trwająca wciąż stagnacja gospodarcza i niska presja cenowa.

REKLAMA

- Światowy handel przestał odgrywać rolę motoru globalnego PKB, stając się wobec niego jedynie elementem towarzyszącym - twierdzi prezes Euler Hermes. Wilfried Verstraete.

Jego zdaniem globalny handel spowalnia z trzech powodów. - Po pierwsze, wdrożone programy oszczędnościowe doprowadziły do globalnego spadku wydatków publicznych, które historycznie stanowiły istotny komponent wzrostu. Po drugie, zmalał globalny wolumen eksportu i importu, a biorąc po uwagę ich wzajemne powiązania, zjawisko to w wykładniczym (geometrycznym) stopniu wpływa na łańcuchy dostaw, co z kolei prowadzi do dalszego osłabienia światowego wzrostu oraz handlu. Ostatnim i najważniejszym czynnikiem jest to, że wzrost konsumpcji oraz inwestycji prywatnych - stanowiących główne składniki rozwoju handlu - jest co najwyżej skromny - ocenia prezes Euler Hermes.

Te globalne tendencje nie pozostają bez wpływu na polski handel, który odczuł to spowolnienie, ale jak podkreśla członek zarządu EH Tomasz Starus, znacznie mocniej odczuły to inne kraje regionu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA