PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Griffin Group zapewni innym inwestorom finansowanie projektów komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 cze 2013 15:25

Griffin Group zapewni innym inwestorom finansowanie projektów komercyjnych

W marcu br. Griffin Group dostarczyła finansowania jednemu ze znaczących projektów handlowych, a obecnie finalizuje dokumentację prawną inwestycji hotelowej. W obu przypadkach zastępuje banki jako główne źródło kapitału. Kolejne trzy przedsięwzięcia znajdują się w fazie zaawansowanych negocjacji.

REKLAMA

W ramach projektu realizowanego przez Griffin Group, na polski rynek nieruchomości komercyjnych trafi dodatkowo minimum 200 mln euro zastępujących lub uzupełniających kredyty bankowe - dowiedział się portal Propertynews.pl. 

- Polski rynek nieruchomości jest jednocześnie najbardziej rozwinięty i najbardziej perspektywiczny w całym regionie CEE. To najlepsze miejsce do inwestowania - powiedział Helmut Fischer, Senior Partner w Griffin Group, odpowiedzialny za rynek finansowy. Dlatego też, obok realizacji własnych projektów, Griffin Group przeznacza 200 mln euro na przedsięwzięcia realizowane w Polsce przez innych inwestorów. To odpowiedź na zmniejszoną aktywność banków specjalizujących się w obsłudze sektora real estate.

- Priorytetem są dla nas projekty, w których będziemy głównym dostawcą finansowania. Będzie ono nieco droższe niż dotychczasowe oprocentowanie kredytów bankowych. Niemniej, będzie ono tańsze niż kapitał własny inwestorów. Nasze procedury będą też krótsze i bardziej elastyczne, a udostępnienie środków nastąpi w relatywnie krótkim czasie - podkreślił Helmut Fischer.

Część zgromadzonych środków przeznaczona zostanie również na takie projekty, w których banki ograniczają dotychczasowy poziom LTV. Griffin wypełni tę lukę, uwalniając dewelopera od konieczności wyrównania różnicy z własnych środków lub sprzedaży nieruchomości. W tym momencie prowadzi rozmowy nie tylko z ich właścicielami, ale też z bankami, które nie zawsze mogą w pełni zrealizować potrzeby swoich klientów. Dotyczy to przede wszystkim instytucji z Niemiec i Austrii. - Jesteśmy przez nie postrzegani jako partner, dzięki któremu są w stanie kontynuować współpracę ze sprawdzonym kredytobiorcą. Ich poszczególne decyzje częściej wynikają z odgórnej polityki niż z obiektywnej oceny inwestycji - dodał Helmut Fischer.

Przyznaje jednocześnie, że jeszcze kilka lat temu banki podchodziły zbyt liberalnie do kredytowania, często udzielając finansowania nawet na poziomie 90 proc. wartości inwestycji. Zupełnie inne podejście cechowało także działalność inwestorów. Dziś rynek wygląda zupełnie inaczej. Są lepsze warunki dla jego funkcjonowania, uczestnicy, którzy na nim pozostali, są znacznie bardziej doświadczeni. Nauczyli się rozwiązywać problemy, a nie przed nimi uciekać. Dlatego jest spokojny o to, że finansowane projekty przyniosą zakładane rezultaty.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA