PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Grupa Dino szykuje się do ofensywy. Chce dotrzeć do wszystkich województw

  • Autor: PAP
  • 09 lut 2017 17:51

Grupa Dino szykuje się do ofensywy. Chce dotrzeć do wszystkich województw Dino

Grupa Dino chce wejść na GPW w pierwszej połowie 2017 roku, prawdopodobnie w drugim kwartale - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki.

REKLAMA

- Rozważamy ofertę publiczną i debiut na giełdzie w pierwszej połowie roku, pewnie w drugim kwartale. Chcemy przeprowadzić ofertę możliwie szybko, jak tylko będzie to możliwe - powiedział dziennikarzom prezes Szymon Piduch.
 
W grudniu spółka złożyła prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego. Z wcześniejszych informacji wynika, że Polish Sigma Group, z grupy Enterprise Investors, chce sprzedać w ramach oferty publicznej do 4.804.000 istniejących akcji serii A grupy Dino Polska.
 
Prezes spółki zapowiadał w grudniu, że oferta Dino "będzie prawdopodobnie największym IPO planowanym w 2017 roku".
 
Polish Enterprise Fundusz VI zarządzany przez Enterprise Investors ma obecnie 49 proc. akcji spółki. Właścicielem 51 proc. jest założyciel spółki Tomasz Biernacki. Z wypowiedzi prezesa Piducha wynika, że oferta nie będzie obejmować emisji nowych akcji. - Nie mamy dużych potrzeb kapitałowych. Mamy wystarczające środki z kredytów bankowych i własne środki operacyjne - powiedział prezes, dodając, że główny właściciel nie zamierza tracić kontroli.
 
Na koniec 2016 roku sieć Dino liczyła łącznie 628 sklepów. W ubiegłym roku powiększyła się o 117 placówek netto. -  Otworzyliśmy 117 sklepów netto. Zamknęliśmy w ubiegłym roku 6 lokali, z czego 4 to były placówki w formacie convenience, które testowaliśmy. Uznaliśmy jednak, że chcemy się skupić na formacie proximity- powiedział prezes. - W tym roku otwarć nie będzie mniej niż w ubiegłym roku - dodał.
 
W latach 2010-16 sieć sklepów Dino rosła średnio o 33 proc. rocznie.
 
Grupa Dino chce kontynuować szybki organiczny wzrost liczby sklepów poprzez budowę własnych obiektów. Planuje zagęszczać sieć w województwach, w których jest obecnie i stopniowo prowadzić ekspansję w nowych województwach. -  Docelowo chcemy dotrzeć do wszystkich województw - powiedział prezes. Poinformował, że spółka ma obecnie zabezpieczone kilkaset nieruchomości pod nowe markety.
 
Obecnie sklepy Dino zlokalizowane są głównie w zachodniej części kraju. Średnia powierzchnia sali sprzedaży wynosi ok. 400 m kw. Jedna trzecią sprzedaży stanowią produkty świeże, w tym mięso i wędliny z własnego zakładu produkcyjnego Agro-Rydzyna.
 
Większość sklepów zlokalizowana jest w małych miejscowościach, małych i średnich miastach oraz na peryferiach dużych miast. Sieć logistyczna grupy oparta jest na trzech centrach dystrybucyjnych. - Myślimy o kolejnym centrum w perspektywie roku-dwóch - powiedział prezes.
 
W 2015 roku przychody grupy wyniosły 2,59 mld zł i były o 23 proc. wyższe niż rok wcześniej. Prezes pytany o wzrosty sprzedaży LFL odpowiedział: nie mamy gorszych dynamik niż największy gracz na rynku.  - Ten rok zaczął się bardzo dobrze. Pozytywne trendy są kontynuowane - dodał.
 
Grupa spodziewa się utrzymania pozytywnych trendów makro w 2017 roku. -  Rosnąca inflacja, wzrost płacy minimalnej oraz kontynuacja programu 500+ powinny mieć pozytywny wpływ na rynek handlu detalicznego artykułami spożywczymi - powiedział prezes.
 
- Działamy na perspektywicznym rynku supermarketów proximity, który według prognoz rynkowych w latach 2015-20 będzie najszybciej rozwijającym się segmentem pod względem średniorocznego wzrostu liczby sklepów - dodał.
 
Grupa Dino na koniec 2016 roku zatrudniała 10,8 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA