PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GTC ma 201 mln euro straty po trzech kwartałach 2011 roku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 lis 2011 09:24

GTC ma 201 mln euro straty po trzech kwartałach 2011 roku

Przychody spółki Globe Trade Center SA z wynajmu oraz z tytułu usług wzrosły w III kw. 2011 roku o 3 proc. do 32 mln euro oraz o 5 proc. do 97 mln euro w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy, w porównaniu z analogicznymi okresami zeszłego roku. Jak podaje firma, sytuacja taka miała miejsce pomimo sprzedaży pozostałych udziałów w Galerii Mokotów.

REKLAMA

Strata netto wyniosła 163 mln euro w III kw. i 201 mln euro w ciągu dziewięciu miesięcy, głównie w wyniku straty z tytułu aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych - podaje firma.

Z komunikatu firmy GTC wynika, że wzrost przychodów z wynajmu był możliwy dzięki ukończonym nieruchomościom, w tym Galerii Stara Zagora w Bułgarii oraz Avenue Mall w chorwackim Osijeku. - Część z ukończonych nieruchomości ma potencjał do generowania jeszcze wyższych zysków w przyszłości wraz ze wzrostem stopnia powierzchni wynajętej - czytamy dalej.

Marża na wynajmie wyniosła w III kw. br. 75 proc. oraz 73 proc. na przestrzeni dziewięciu miesięcy br.

Zysk brutto z działalności operacyjnej wzrósł o 8 proc. do 25 mln euro w III kw. i do 72 mln euro w ciągu dziewięciu miesięcy br. - Wzrost w III kw. 2011 r. jest efektem wyższych przychodów oraz wolniej rosnących kosztów operacyjnych. Ponieważ przychody z niektórych nieruchomości na dzień 30 września 2011 r. nie były jeszcze ustabilizowane, osiągnięte wyniki na poziomie operacyjnym mogą w przyszłości ulec poprawie - podaje firma.

Strata z tytułu aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych oraz odpisów dotyczących inwestycji mieszkaniowych wyniosła 140 mln euro w III kw. 2011 r. oraz 178 mln euro w ciągu dziewięciu miesięcy br.

„Negatywna rewaluacja była głównie efektem niekorzystnej sytuacji na rynku rumuńskim, bułgarskim, chorwackim oraz węgierskim. Zmiany wyceny przeprowadzone przez zarząd GTC w konsultacji z zewnętrznymi rzeczoznawcami, są efektem niższego wskaźnika oczekiwanego dochodu czynszowego (ERV), jak również przesunięć w realizacji wybranych inwestycji. W niektórych przypadkach, niższa wycena odzwierciedla krótkoterminowe obniżki czynszu dla najemców, udzielone w celu poprawienia lub utrzymania odsetka wynajętej powierzchni komercyjnej. Obecnie, zarząd GTC koncentruje swoje działania na tworzeniu długoterminowej wartości aktywów spółki" - czytamy w komunikacie.

- Wycena naszych nieruchomości była konsultowana z zewnętrznymi rzeczoznawcami. Uważamy, że odzwierciedla ona aktualną sytuację makroekonomiczną - powiedział Erez Boniel, członek zarządu i dyrektor finansowy GTC. - W odpowiedzi na stan rynku, spółka wzmacnia pozycję finansową poprzez sprzedaż wybranych aktywów, pozyskiwanie finansowania dla przyszłych projektów oraz refinansowania dla budynków istniejących. Jest to możliwe dzięki niezmiennie dobrym relacjom z pożyczkodawcami - dodał Erez Boniel.

Wydatki inwestycyjne osiągnęły poziom 152 mln euro w ciągu dziewięciu miesięcy 2011 r. w porównaniu do 113 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej. Dzięki zachowanej płynności finansowej oraz zdolności kredytowej, GTC będzie realizować wybrane projekty na kluczowych rynkach.

„GTC skupia się obecnie na najmniej nasyconych segmentach rynku nieruchomości na najbardziej atrakcyjnych rynkach - takich, na których istnieje jasne zapotrzebowanie na nasze nieruchomości. To m.in. rynek centrów handlowych w Warszawie, gdzie zamierzamy zbudować dwa obiekty tego typu; rynek biurowy w Bukareszcie oraz rynek handlowy w Belgradzie, gdzie zamierzamy realizować po jednym projekcie. Pozyskanie refinansowania dla City Gate w Bukareszcie oraz budynku Avenue 19a w Belgradzie to potwierdzenie naszej strategii skupiania się na jakości naszych projektów" - powiedział Hagai Harel, członek zarządu i dyrektor ds. Inwestycji Zagranicznych GTC.

Wartość nieruchomości inwestycyjnych na dzień 30 września 2011 r. kształtowała się na poziomie 2,114 mld euro (wyłączając aktywa przeznaczone na sprzedaż w wysokości 134 mln euro), po uwzględnieniu straty z ich wyceny w ciągu dziewięciu miesięcy 2011 r., co odzwierciedla sytuację makroekonomiczną na dzień 30 września 2011 r.

Wartość aktywów netto (NAV) na akcję na dzień 30 września 2011 r. ukształtowała się na poziomie 3,9 euro w porównaniu do 4,8 euro na dzień 31 grudnia 2010 r.

GTC prowadzi obecnie rozmowy z bankami na temat pięciu umów kredytowych o łącznej wartości 126 mln euro, w celu zmiany warunków kredytów i ewentualnej zmiany terminów ich spłaty, tam gdzie będzie to konieczne. Na dzień 30 września 2011 r., do momentu zmiany warunków poszczególnych umów kredytowych, powyższe pożyczki zostały uznane za zobowiązania bieżące. Zarząd GTC oczekuje, że porozumienie z bankami nastąpi w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy.
W wyniku powyższego przeklasyfikowania, około 38 proc. zadłużenia jest wymagalne w 2017 roku i później. Po osiągnięciu porozumienia z pożyczkodawcami, odsetek ten powróci do poziomu 45 proc. Średni koszt finansowania długiem pozostał na atrakcyjnym poziomie 5,5 proc. Zapewnia to spółce komfort w realizacji dalszych planów rozwoju.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA