PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GTC negocjuje sprzedaż kolejnych nieruchomości

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 mar 2013 17:08

GTC negocjuje sprzedaż kolejnych nieruchomości

Spółka Globe Trade Center w 2012 roku zrealizowała 35 proc. trzyletniego planu sprzedaży aktywów. Sprzedaż Platinium Business Park oraz działki w rumuńskiej Galati przyniosła firmie 64 mln euro wolnej gotówki. To jednak początek kolejnych transakcji. Firma chce bowiem sprzedać nieruchomości o łącznej wartości nawet 180 mln euro.

REKLAMA

GTC negocjuje kolejne transakcje sprzedaży nieruchomości. W perspektywie dwóch kolejnych lat spółka zamierza pozbyć się aktywów o łącznej wartości ponad 180 mln euro.

Firma planuje w tym momencie realizację czterech inwestycji. Chodzi o budowę centrów handlowych w Warszawie (Galeria Wilanów i Galeria Białołęka), Belgradzie (Ada Mall) oraz biurowca Ana Tower w Bukareszcie. Inwestycje te mają zostać oddane do użytku do końca 2015 roku.

Globe Trade Center posiada jednak w portfolio kolejne 35 projektów, których termin realizacji uzależniony jest od sytuacji gospodarczej. - Znajdują się one głównie na terenie Polski, choć nie tylko - powiedział Alain Ickovics, przewodniczący rady nadzorczej firmy.

Jednym z głównych kryteriów rozpoczęcia nowej inwestycji jest uzyskanie odpowiedniego poziomu najmu. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, nie przyjęto jednak sztywno ustalonych progów.

- Za najbardziej perspektywiczne lokalizacje w Polsce, oprócz Warszawy, uważamy Katowice i Łódź. Dobrym miejscem pod nowe inwestycje jest także Kraków i Poznań - powidział Ickovics. Przedstawiciele GTC nie chcieli ujawnić, który z projektów będzie realizowany w dalszej kolejności. Wiadomo jedynie, że spółka odchodzi od projektów mieszkaniowych. - Będziemy koncentrowali się na centrach handlowych i biurach - powiedzieli przedstawiciele firmy.

Jednym z głównych powodów, dla którego GTC chce realizować nowe projekty w Polsce jest łatwość w uzyskiwaniu finansowania. - W Polsce mamy bardzo duże szanse na zdobycie funduszy z banków. O wiele trudniej jest w Rumunii czy Serbii - powiedział podczas konferencji prasowej Mariusz Kozłowski, dyrektor ds. zagranicznych centrów handlowych i członek zarządu firmy.

GTC nie planuje także w najbliższym czasie realizować inwestycji w nowych krajach. - Mamy wystarczająco dużo do zrobienia w państwach, w których już działamy - skomentował przewodniczący rady nadzorczej firmy.

W 2012 roku GTC podpisało nowe umowy najmu na 58 tys. mkw. powierzchni komercyjnych. Firma przedłużyła także umowy na 50 tys. mkw. powierzchni biurowej i 17 tys. mkw. powierzchni handlowej. Firma zanotowała pod koniec roku wzrost wskaźnika wynajęcia powierzchni do 91 proc. (wobec 87 proc. w 2011 roku). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA