PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GTC podsumowała wyniki za I półrocze

  • Autor: propertynews.pl
  • 21 sie 2014 08:31

W I półroczu 2014 r. przychody spółki GTC z wynajmu powierzchni biurowych, handlowych i usług wyniosły 55 mln euro wobec 56 mln euro w I półroczu 2013 r.

REKLAMA

W tym czasie strata netto z aktualizacji wartości aktywów i utrata wartości nieruchomości inwestycyjnych i mieszkaniowych wyniosła 67 mln euro, czyli o 3 mln euro mniej niż w I połowie 2013 r. - podano w komunikacie.

Marża brutto z wynajmu powierzchni biurowych i handlowych wyniosła 74 proc. (71 proc. w I poł. 2013 r.). Koszty sprzedaży, administracyjne i finansowe utrzymane na spodziewanym poziomie, podobnie jak w I poł. 2013 r.

Strata netto z aktualizacji wartości aktywów i utrata wartości nieruchomości inwestycyjnych i mieszkaniowych na poziomie 67 mln euro (70 mln euro w I poł. 2013 r.) wpłynęła na wyniki I poł. 2014 r. W wyniku spłaty zadłużenia wskaźnik zadłużenia do wartości nieruchomości (LTV) wzrósł do 54 proc. (59 proc. na dzień 31 grudnia 2013 r.).

Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wzrosły z roku na rok do 20 mln euro (11 mln euro w I poł. 2013 r. po wyeliminowaniu kosztów jednorazowych). Po spłacie obligacji i powiązanych zabezpieczeń środki pieniężne i depozyty wyniosły 124 mln euro (85 mln euro na dzień 31 grudnia 2013 r.)

W samym w II kwartale 2014 roku przychody z wynajmu powierzchni biurowych i handlowych i usług utrzymane zostały na poziomie 27 mln euro (27 mln euro w II kw. 2013 r.), a marża brutto z wynajmu powierzchni biurowych i handlowych wzrosła do 75 proc. (72 proc. w II kw. 2013 r.)

- Strata netto z aktualizacji wartości aktywów i utrata wartości nieruchomości inwestycyjnych i mieszkaniowych wynika głównie z utraty wartości nieruchomości handlowych w Chorwacji i Rumunii na skutek spadku oczekiwanych stawek czynszu za najem oraz w wyniku utraty wartości działek pod zabudowę komercyjną wyniku uwagi na ograniczoną liczbę transakcji rynkowych. Koszty sprzedaży, administracyjne i finansowe utrzymane zostały na spodziewanym poziomie, podobnie jak w II kw. 2013 r. - czytamy w informacji.

- Jak dotąd, rok 2014 dowodzi, że większość rynków, na których działa GTC, kontynuuje proces poprawy sytuacji ekonomicznej. Wskaźnik wynajęcia został utrzymany na wysokim poziomie, a efektywna kontrola kosztów pozwoliła GTC na osiągnięcie 75 proc. marży brutto na wynajmie. Spadek oczekiwanych stawek najmu oraz brak zainteresowania inwestorów Europą Południową i Wschodnią, a zwłaszcza Chorwacją i regionalnymi miastami Rumunii, spowodował że rynkowa wartość nieruchomości handlowych oraz posiadanych przez GTC działek, których zagospodarowanie jest w długoterminowych planach spółki, znacząco spadła - powiedział Thomas Kurzmann, nowy prezes zarządu GTC.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA