PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GTC w oczekiwaniu na zielone światło dla swoich inwestycji

  • Autor: PAP
  • 14 lis 2017 09:54

GTC w oczekiwaniu na zielone światło dla swoich inwestycji Thomas Kurzmann, prezes GTC

GTC liczy na uzyskanie w najbliższym czasie 2-3 kolejnych pozwoleń na budowę w Budapeszcie i Bukareszcie. Grupa zakłada na 2018 rok stabilizację stawek najmu w nieruchomościach grupy, z wyjątkiem obiektów w Budapeszcie, gdzie czynsze mogą wzrosnąć - poinformowali PAP Biznes przedstawiciele spółki.

REKLAMA

"W budżecie na 2018 rok zakładamy stabilizację stawek najmu z wyjątkiem Budapesztu" - powiedział PAP Biznes Erez Boniel, dyrektor finansowy GTC.
 
"W Budapeszcie na projekcie Center Point będziemy teraz renegocjonować umowy z najemcami, ponieważ został nam jedynie rok do ich wygaśnięcia. Widzimy tam potencjał do wzrostu stawek najmu" – dodał prezes Thomas Kurzmann.
 
Center Point to obiekt biurowy o powierzchni najmu 41 tys. mkw. brutto zlokalizowany w węgierskim Budapeszcie. Obecnie wskaźnik wynajęcia biur w Center Point sięga 97 proc., a średnia stawka czynszu to 12,6 EUR za mkw. miesięcznie.
 
"Rozmawiamy również na temat kolejnych umów najmu w Duna Tower w Budapeszcie, ze względu na powierzchnię, która będzie się tam zwalniać w najbliższych 2 latach" – powiedział Kurzmann.
 
Duna Tower to druga inwestycja biurowa GTC w Budapeszcie, o powierzchni brutto 31 tys. mkw. Średnia stawka czynszu w przypadku tej nieruchomości - podobnie jak w Center Point - sięga obecnie 12,6 EUR za mkw. miesięcznie.
 
GTC chce w najbliższym czasie starać się o zwiększenie wskaźnika wynajęcia szczególnie w warszawskim biurowcu Aeropark Business Centre, gdzie najemcy zajmują jedynie 77 proc. całej powierzchni biurowej wynoszącej 29 tys. mkw. brutto.
 
Kurzmann poinformował, że GTC rozmawia obecnie z wykonawcami o kosztach budowy biurowców Matrix w Zagrzebiu oraz Advanced Bussines Centre w Sofii, w przypadku których ostatnio grupa otrzymała pozwolenia na budowę.
 
"Dodatkowo w przypadku Green Heart w Belgradzie, gdzie trwa renowacja, staramy się o pozwolenia na budowę nowych budynków, które pozwolą nam na preleasing" - dodał prezes.
 
Matrix to inwestycja w biura o planowanej powierzchni 21 tys. m kw. brutto, które koszt GTC szacuje na 38,4 mln EUR. Ma zostać oddana w latach 2019/2020. Z kolei Advanced Bussines Centre o powierzchni brutto 14,1 tys. mkw. ma być uruchomione w 2019 roku, kosztować 29 mln EUR. Green Heart w Belgradzie to projekt o planowanej powierzchni 46 tys. mkw., którego pierwsza faza ma zostać oddana w 2018, a druga w 2019 roku. Szacowany koszt inwestycji to 92,7 mln EUR.
 
GTC liczy również na uzyskanie w najbliższym czasie 2-3 kolejnych pozwoleń na budowę.
 
"W Budapeszcie do końca tego roku, może udać się uzyskać pozwolenia na projekt Kompakt. W przyszłym roku, w pierwszym kwartale, możemy natomiast otrzymać pozwolenie na budowę The Twist w Budapeszcie, oraz City Rose Park w Bukareszcie" – powiedział Kurzmann.
 
Biurowiec Kompact o powierzchni 29 tys. m kw. i City Rose Park o powierzchni 46 tys. mkw. mają zostać oddane na przełomie 2019/2020, a The Twist w 2019 roku (powierzchnia brutto 36 tys. mkw.).
 
Prezes GTC poinformował, że grupa cały czas uważnie przygląda się rynkowi w poszukiwaniu okazji do przejęć, zarówno w zakresie biurowców, jak i centrów handlowych. Grupa prowadzi również rozmowy o powiększeniu banku ziemi pod nowe inwestycje.
 
Według słów Boniela, grupa nie planuje sprzedaży żadnych aktywów, więc w 2018 roku będzie pracować z tym samym portfelem nieruchomości, który posiada obecnie.
Boniel dodał, że nakłady inwestycyjne GTC w przyszłym roku mogą być zbliżone do tegorocznych.
 
Grupa GTC działa na rynku nieruchomości komercyjnych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej od 1994 r. Jest właścicielem i zarządcą 36 budynków komercyjnych oferujących łącznie 614 tys. mkw. powierzchni biurowej i handlowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA