PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GTC zwiększa przychody z najmu, ale notuje stratę netto

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 sie 2011 08:50

GTC zwiększa przychody z najmu, ale notuje stratę netto

W II kwartale br. przychody spółki GTC SA z wynajmu powierzchni biurowych i handlowych wzrosły rok do roku o 9 proc. do 26 mln euro. Jeśli chodzi o I półrocze, wynik ten zwiększył się o 5 proc. rok do roku do 50 mln euro. Jak podaje firma, na wzrost ten miały wpływ czynsze generowane przez nieruchomości ukończone po 30 czerwca 2010 roku, w tym Galerię Stara Zagora w Bułgarii i Avenue Mall Osijek w Chorwacji. W I półroczu spółka zanotowała stratę netto w wysokości 38 mln euro.

REKLAMA

- Kryzys zadłużenia w strefie euro oraz jego wpływ na europejskie rynki finansowe spowodował opóźnienie oczekiwanego ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w Europie Południowo-Wschodniej. Początkowo sądziliśmy, że takie ożywienie rozpocznie się w 2011 roku, jednak trendy zaobserwowane w drugi kwartale wskazują, że nastąpi ono później niż przewidywaliśmy. Opóźnienie to ma istotny wpływ na nieruchomości handlowe w Europie Południowo-Wschodniej - z uwagi na spadek siły nabywczej, szczególnie w odniesieniu do produktów nie-spożywczych, jak również ze względu na obniżanie stawek czynszu w centrach handlowych, co prowadzi do korekty wartości nieruchomości - mówi Eli Alroy, Przewodniczący Rady Nadzorczej GTC. Jednak, co ważne, fundamenty Spółki pozostają mocne, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że 50% ukończonych nieruchomości znajduje się w Polsce - dodaje Eli Alroy.

Marża brutto na działalności operacyjnej z tytułu wynajmu wyniosła 71 proc. w drugim kwartale 2011 r. i 72 proc. w pierwszym półroczu. Na wynik ten miał wpływ niższy poziom wynajmu w niektórych z nowo ukończonych budynków biurowych i centrów handlowych.

Zysk brutto z działalności operacyjnej wzrósł o 4 proc. do 25 mln euro w drugim kwartale i do 47 mln euro w pierwszym półroczu. Ponieważ przychody z niektórych nieruchomości na dzień 30 czerwca 2011 r. nie były jeszcze ustabilizowane, osiągnięte wyniki na poziomie operacyjnym mogą w przyszłości ulec poprawie - podała spółka.

Strata z tytułu aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych wyniosła 38 mln euro w pierwszym półroczu 2011 r. Kwota ta stanowi mniej niż 2 proc. wartości nieruchomości spółki, wskazując na ich odporność na sytuację makroekonomiczną, co z kolei jest m.in. wynikiem wysokiej jakości nieruchomości inwestycyjnych GTC - czytamy w komunikacie.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA