PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

GTC zwiększa przychody z najmu, ale notuje stratę netto

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 sie 2011 08:50

GTC zwiększa przychody z najmu, ale notuje stratę netto

W II kwartale br. przychody spółki GTC SA z wynajmu powierzchni biurowych i handlowych wzrosły rok do roku o 9 proc. do 26 mln euro. Jeśli chodzi o I półrocze, wynik ten zwiększył się o 5 proc. rok do roku do 50 mln euro. Jak podaje firma, na wzrost ten miały wpływ czynsze generowane przez nieruchomości ukończone po 30 czerwca 2010 roku, w tym Galerię Stara Zagora w Bułgarii i Avenue Mall Osijek w Chorwacji. W I półroczu spółka zanotowała stratę netto w wysokości 38 mln euro.

REKLAMA

- Kryzys zadłużenia w strefie euro oraz jego wpływ na europejskie rynki finansowe spowodował opóźnienie oczekiwanego ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w Europie Południowo-Wschodniej. Początkowo sądziliśmy, że takie ożywienie rozpocznie się w 2011 roku, jednak trendy zaobserwowane w drugi kwartale wskazują, że nastąpi ono później niż przewidywaliśmy. Opóźnienie to ma istotny wpływ na nieruchomości handlowe w Europie Południowo-Wschodniej - z uwagi na spadek siły nabywczej, szczególnie w odniesieniu do produktów nie-spożywczych, jak również ze względu na obniżanie stawek czynszu w centrach handlowych, co prowadzi do korekty wartości nieruchomości - mówi Eli Alroy, Przewodniczący Rady Nadzorczej GTC. Jednak, co ważne, fundamenty Spółki pozostają mocne, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że 50% ukończonych nieruchomości znajduje się w Polsce - dodaje Eli Alroy.

Marża brutto na działalności operacyjnej z tytułu wynajmu wyniosła 71 proc. w drugim kwartale 2011 r. i 72 proc. w pierwszym półroczu. Na wynik ten miał wpływ niższy poziom wynajmu w niektórych z nowo ukończonych budynków biurowych i centrów handlowych.

Zysk brutto z działalności operacyjnej wzrósł o 4 proc. do 25 mln euro w drugim kwartale i do 47 mln euro w pierwszym półroczu. Ponieważ przychody z niektórych nieruchomości na dzień 30 czerwca 2011 r. nie były jeszcze ustabilizowane, osiągnięte wyniki na poziomie operacyjnym mogą w przyszłości ulec poprawie - podała spółka.

Strata z tytułu aktualizacji wyceny nieruchomości inwestycyjnych wyniosła 38 mln euro w pierwszym półroczu 2011 r. Kwota ta stanowi mniej niż 2 proc. wartości nieruchomości spółki, wskazując na ich odporność na sytuację makroekonomiczną, co z kolei jest m.in. wynikiem wysokiej jakości nieruchomości inwestycyjnych GTC - czytamy w komunikacie.

- Europejski kryzys zadłużenia, który zdominował rynki w drugim i na początku trzeciego kwartału, przyczynia się do dużej niestabilności cen nieruchomości. Stan taki będzie utrzymywał się do momentu, w którym rozwiązane zostaną kwestie leżące u podłoża kryzysu. Obecna sytuacja sprzyja niechęci do nadmiernego ryzyka w wymiarze krótkookresowym, co z kolei miało wpływ na wycenę projektów GTC na dzień 30 czerwca 2011 roku. Nie sądzimy, aby taki trend miał charakter stały. Oczekujemy, że obecna sytuacja ulegnie odwróceniu, gdy tylko trendy makroekonomiczne się poprawią - powiedział Erez Boniel, dyrektor finansowy i członek zarządu GTC. - Wierzymy w duży potencjał naszych nieruchomości w Europie Południowo- Wschodniej, który urzeczywistni się gdy tamtejszy rynek powróci na ścieżkę wzrostu - dodał Erez Boniel.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA