GUS: ceny we wrześniu niższe o 0,3 proc.

We wrześniu br. ceny spadły o 0,3 proc. wobec sierpnia br., a nie o 0,2 proc., jak podawano wcześniej w tzw. szybkim szacunku - podał GUS. W ujęciu rocznym ceny spadły o 0,8 proc.
GUS zaznaczył, że w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.
- W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny w zakresie transportu (o 3,2 proc.), rekreacji i kultury (o 1,8 proc.) oraz mieszkania (o 0,3 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt. proc., 0,12 pkt. proc. i 0,07 pkt. proc. - poinformował GUS.
Zgodnie z danymi urzędu statystycznego podwyżki cen żywności (o 0,7 proc.), a także odzieży i obuwia (o 0,9 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,15 pkt. proc. i 0,05 pkt proc.
GUS podał, że ceny żywności wzrosły we wrześniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,7 proc., wobec spadku o 0,8 proc. w sierpniu br. Najbardziej podrożały warzywa (o 6,6 proc.) i cukier (o 4,2 proc.). Obniżyły się natomiast ceny masła (o 1,8 proc.), owoców (o 1,6 proc.), ryżu (o 1 proc.) oraz pieczywa (o 0,1 proc.).
- Zanotowano nieznaczny wzrost cen wyrobów tytoniowych (o 0,1 proc.). Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu - zaznaczono.
Według GUS koniec wyprzedaży kolekcji wiosenno - letniej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji jesienno - zimowej spowodowało, iż we wrześniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 1,5 proc. i 0,7 proc. wyższym niż w sierpniu br.
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem obniżyły się we wrześniu br. o 0,3 proc., opłaty związane ze zdrowiem były niższe niż w sierpniu br. o 0,1 proc.
- Ceny w zakresie transportu były niższe niż w sierpniu br. o 3,2 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 4,8 proc., w tym benzyny - o 5,2 proc., gazu ciekłego - o 4,3 proc., a oleju napędowego - o 4 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono również za usługi transportowe (o 3,4 proc.). Odnotowano natomiast wzrost opłat za samochody osobowe (o 0,7 proc.) - wskazano w komunikacie.
- 1
- 2
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)
Nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy.