PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Handel powróci do Hali Gwardii? Miasto ma plan reaktywacji

  • PropertyDesign.pl
  • 25 sty 2017 13:31

Handel powróci do Hali Gwardii? Miasto ma plan reaktywacji Hala Gwardii, fot. UM Warszawa

Warszawa szuka partnera, który zajmie się prowadzeniem wschodniej Hali Mirowskiej tzw. Hali Gwardii. Docelowo ma tam powstać nowoczesna hala targowa, połączona z lokalnym centrum spotkań. W połowie stycznia br. zainteresowani mogli zwiedzić halę.

REKLAMA

– Chcemy, aby to miejsce stało się sercem handlowym Warszawy i by tętniło życiem. Przywrócimy hali jej historyczną funkcję, uwzględnimy również tradycje sportowe. Halą zarządza już nie dzielnica, tylko Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Niebawem zostanie ogłoszone postępowanie na podmiot, który będzie wynajmował halę krótkoterminowo – do momentu wyłonienia właściwego operatora – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

Pomysł zaproszenia do hali potencjalnych inwestorów, przedstawicieli mediów i mieszkańców Warszawy był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie przyszłym zagospodarowaniem hali. Po raz pierwszy w historii budynku, goście mieli również okazję zwiedzić podziemia. Przedsiębiorcy zainteresowani byli przede wszystkim procedurą i terminami najmu obiektu, zaś mieszkańcy jego nową ofertą. Z uwagi na duże zainteresowanie tematem, ratusz nie wyklucza zorganizowania kolejnego dnia otwartego w Hali Gwardii.

Hale Mirowskie zostały wybudowane na przełomie XIX i XX wieku i do 1944 r. były największym wielkopowierzchniowym obiektem handlowym w stolicy. Sprzedawano tu głównie mięso, ryby, pieczywo oraz świeże warzywa. Budynki w stanie praktycznie nienaruszonym przetrwały oblężenie Warszawy, a ucierpiały poważnie dopiero w trakcie powstania warszawskiego. Hala zachodnia została oddana do użytku w 1962 r. i do dzisiaj pełni funkcję handlową. Z kolei odbudowana już w 1953 r. Hala wschodnia była własnością Milicyjnego Klubu Sportowego „Gwardia” i przez wiele lat pełniła funkcje sportowo-widowiskowe.

Miasto chce przywrócić Hali jej historyczną funkcję. Ma w niej powstać dostępna dla wszystkich hala targowa, w której będzie można kupić przede wszystkim świeżą żywność, pochodzącą bezpośrednio od producentów. Poza funkcją handlową, wyremontowany budynek, ma pełnić także rolę lokalnego centrum integrującego mieszkańców. Oprócz punktów gastronomicznych, przewiduje się wygospodarowanie przestrzeni na organizację różnorodnych wydarzeń.

Podobne obiekty, łączące ze sobą rolę miejskiej hali targowej i punktu kulturalno-integracyjnego z powodzeniem działają w innych europejskich miastach, takich jak: Barcelona, Berlin, Londyn czy Ryga.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA