PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Handel w internecie bez podatku od sprzedaży

  • Autor: PAP
  • 15 kwi 2016 13:02

Handel w internecie bez podatku od sprzedaży Wiesław Janczyk, wiceminister finansów. Fot. Ministerstwo Finansów

Sprzedaż internetowa nie zostanie ostatecznie objęta podatkiem handlowym - poinformował Wiesław Janczyk, wiceminister finansów. Podatek od sprzedaży detalicznej nie będzie też obejmować sieci franczyzowych.

REKLAMA

W środę podczas posiedzenia zespołu przedstawiliśmy założenia do projektu ustawy o podatku od handlu detalicznego, są one bardzo ukierunkowane. Wyłączono z dyskusji niektóre obszary, w których trudno było uzyskać akceptację społeczną dla tego projektu. Handel w sobotę i w niedzielę, ale też cała sfera handlu internetowego, która ostatecznie nie zostanie opodatkowana" - powiedział Janczyk. 

Dodał, że ostateczny projekt zostanie przedstawiony w ciągu dwóch, trzech tygodni.

"Pewnego rodzaju zaskoczeniem było dla nas to, że podczas posiedzenia zespołu pojawiła się tak silna akceptacja wobec dwóch stawek podatkowych, z wyłączeniem tej pierwszej, na poziomie 0,4 proc. Wówczas kwota wolna wynosiłaby 17 mln zł miesięcznie i pozostałaby stawka 0,8 proc. dla miesięcznego przychodu do 170 mln zł oraz stawka 1,4 proc. powyżej 170 mln zł. Tę propozycję zgłosili parlamentarzyści, były oklaski i to nam dało sporo do myślenia" - powiedział.

Na pytanie, czy można uznać, że resort finansów bardziej popiera którąś z tych trzech opcji bardziej niż inne: trzy stawki, dwie stawki, jedna stawka 0,9, Janczyk powiedział: "Widać wyraźnie, że konsensus następuje w momencie, gdy stawka podatkowa jest proponowana wraz z dużą kwotą wolną. Nie ma też takiego zapotrzebowania, jak przypuszczaliśmy, na progresję, ponieważ niemal zgodnie wyłączono tę pierwszą stawkę".

"Co ważne, moment podania projektu do publicznej wiadomości nie będzie momentem zakończenia konsultacji, ale wręcz uruchomi nowe kanały dialogu, takie jak uzgodnienia międzyresortowe czy Rada Dialogu Społecznego" - dodał.

Na pytanie czy wróci w przyszłym roku 22-proc. stawka VAT, Janczyk powiedział: "Uważam, że najpierw powinniśmy poczekać na pierwsze efekty działań, które podejmuje minister finansów w obszarze podatkowym. Jeżeli one będą satysfakcjonujące, zwiększą dochody do budżetu państwa, to wtedy w sposób bardziej odważny i śmiały będziemy podejmować następne kroki".

W środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk poinformował, że rząd proponuje do konsultacji 2 warianty podatku. Jeden z kwotą wolną na poziomie 1,5 mln zł przychodu miesięcznie i z 3 progami stawek - 0,4 proc. nadwyżki do 17 mln zł, 0,8 proc. do 170 mln zł i 1,4 proc. powyżej 170 mln zł. Druga propozycja to wariant ze stawką liniową na poziomie 0,9 proc. i z kwotą wolną w wysokości 17 mln zł
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • tran 2016-04-21 13:44:49
    Ta, niech sobie gadają, niech sobie proponują, a i tak na pierwszy rzut oka widać, że ta ustawa będzie po prostu szkodliwa dla polskiego handlu. Wciskają kit ludziom, a dojdzie do tego, że Społem czy Lewiatan znikną z Polski i powierzchni ziemii zupełnie. Wykończą polskie sklepy, mówię wam

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA