PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Handlowy wyścig zbrojeń w Lublinie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 mar 2012 11:20

Handlowy wyścig zbrojeń w Lublinie

Niespełna 350-tysięczny Lublin przeżywa prawdziwe handlowe oblężenie. Najemcy i klienci będą mieli z czego wybierać, bo plany na najbliższe 2-3 lata zakładają budowę nawet siedmiu dużych centrów. Ich realizację szykują tacy rynkowi potentaci jak: Atrium European Real Estate, Centrum Development & Investment, Echo Investment, IKEA, Immofinanz, Rank Progress oraz Segece.

REKLAMA

- Obecnie w samym Lublinie nasycenie powierzchnią handlową przekracza 440 tys. mkw. na tysiąc mieszkańców. To wynik poniżej średniej dla kategorii miast Polski o podobnej wielkości (200 - 400 tys.), która wynosi 502 mkw. Dla porównania w Toruniu wskaźnik ten wynosi 567 mkw., w Częstochowie 539 mkw., a w Radomiu 529 mkw. - mówi Patrycja Dzikowska z Jones Lang LaSalle.

Nowoczesny handel w Lublinie to 154 tys. mkw. powierzchni w ośmiu obiektach. Wkrótce na handlowej mapie miasta może pojawić się dodatkowo ponad 350 tys. mkw. - Przez ostatnie kilka lat w mieście nic się nie działo. Kryzys zamroził wiele planowanych inwestycji, a teraz deweloperzy szykują się do prawdziwego wyścigu zbrojeń - uważa Patrycja Dzikowska.

O tym, kto wyjdzie z niego zwycięsko jak zwykle zadecydują najemcy, a na kolejnym „ogniwie łańcucha" - klienci, którzy wybiorą galerie z ofertą handlową dopasowaną do ich potrzeb. - Szansę na realizację mają góra dwa najlepiej przemyślane i zaplanowane projekty. Przy obecnych warunkach rynkowych zapewnienie wysokiego stopnia komercjalizacji obiektu i uzyskanie finansowania to decydujące kryteria powodzenia, a ich spełnienie w świetle ambitnych planów deweloperów nie będzie łatwe - dodaje.

W grudniu 2011 roku spółka Atrium zapewniała, że w 2012 rozpocznie budowę centrum handlowego Felicity we wschodniej części Lublina, u zbiegu ulic Wincentego Witosa i Grygowej. Deweloper ma już zgodę środowiskową dla obiektu o powierzchni 70 tys. mkw.

O warunki zabudowy dla Pasażu Victoria walczy spółka Centrum Development & Investment, która chciałaby postawić w śródmieściu galerię handlową o powierzchni ok. 36 tys. mkw.

Wielkimi krokami zbliża się też termin rozpoczęcia przez Echo Investment budowy centrum handlowego na lubelskich górkach czechowskich. Projekt nowego planu zagospodarowania jest gotowy. - Jeśli proces administracyjny będzie przebiegał sprawnie, pod koniec bieżącego roku rozpoczniemy prace przygotowawcze na terenie budowy - mówi Wojciech Gepner z Echo Investment. Kielecka spóła chce postawić obiekt o powierzchni 70 tys. mkw. z 200 sklepami.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA