PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hipermarkety na minusie w 2012

  • www.portalspozywczy.pl
  • 06 mar 2013 15:26

Sprzedaż w kanale hipermarketów spadła w 2012 roku o 1 proc. - wynika z danych firmy Nielsen. Natomiast supermarkety zanotowały w ubiegłym roku wzrost sprzedaży o 6,6 proc.

REKLAMA

Jak pokazują dane Nielsena, w pierwszym kwartale 2012 roku sprzedaż w supermarketach wzrosła o 11,7 proc., w porównaniu do pierwszego kwartału 2011 roku. W kolejnych kwartałach wzrost był coraz niższy: w drugim kwartale wyniósł 7,9 proc., w trzecim 6,3 proc., a w czwartym 2,6 proc.

Znacznie gorzej poradziły sobie hipermarkety. Choć w pierwszym kwartale 2012 roku dynamika sprzedaży w tym segmencie rynku handlowego w Polsce wyniosła plus 5,1 proc., to w sumie, licząc cały rok 2012 wobec roku 2011, segment zanotował spadek sprzedaży o 1 proc.

Już w drugim kwartale 2012 roku sprzedaż w hipermarketach spadła o 0,2 proc. wobec analogicznego okresu roku 2011. W trzecim kwartale spadek pogłębił się i wyniósł 1,1 proc., a w czwartym sprzedaż spadła o 6,3 proc.

Według danych GUS, sprzedaż detaliczna w kategorii żywność, napoje i wyroby tytoniowe wzrosła w całym 2012 roku o 4,4 proc. licząc rok do roku, jednak od początku roku dynamika stopniowo spadała - począwszy od wzrostu o 9,4 proc. w pierwszym kwartale 2012 roku do 1,3 proc. wzrostu w czwartym kwartale.

Dane firmy Nielsen obejmują sprzedaż całkowitą, uznając hipermarkety za sklepy o formatach powyżej 2.500 mkw. powierzchni handlowej (Real, Auchan, Tesco, Carrefour, E.Leclerc). Natomiast supermarkety zostały określone jako placówki o powierzchni poniżej 2.500 mkw. Znalazły się tu sklepy: Carrefour, Carrefour Market, Simply Market, E.Leclerc, Intermarche, Netto, Polomarket, Stokrotka, Tesco.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA