PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Hipermarkety na minusie w 2012

  • www.portalspozywczy.pl
  • 06 mar 2013 15:26

Sprzedaż w kanale hipermarketów spadła w 2012 roku o 1 proc. - wynika z danych firmy Nielsen. Natomiast supermarkety zanotowały w ubiegłym roku wzrost sprzedaży o 6,6 proc.

REKLAMA

Jak pokazują dane Nielsena, w pierwszym kwartale 2012 roku sprzedaż w supermarketach wzrosła o 11,7 proc., w porównaniu do pierwszego kwartału 2011 roku. W kolejnych kwartałach wzrost był coraz niższy: w drugim kwartale wyniósł 7,9 proc., w trzecim 6,3 proc., a w czwartym 2,6 proc.

Znacznie gorzej poradziły sobie hipermarkety. Choć w pierwszym kwartale 2012 roku dynamika sprzedaży w tym segmencie rynku handlowego w Polsce wyniosła plus 5,1 proc., to w sumie, licząc cały rok 2012 wobec roku 2011, segment zanotował spadek sprzedaży o 1 proc.

Już w drugim kwartale 2012 roku sprzedaż w hipermarketach spadła o 0,2 proc. wobec analogicznego okresu roku 2011. W trzecim kwartale spadek pogłębił się i wyniósł 1,1 proc., a w czwartym sprzedaż spadła o 6,3 proc.

Według danych GUS, sprzedaż detaliczna w kategorii żywność, napoje i wyroby tytoniowe wzrosła w całym 2012 roku o 4,4 proc. licząc rok do roku, jednak od początku roku dynamika stopniowo spadała - począwszy od wzrostu o 9,4 proc. w pierwszym kwartale 2012 roku do 1,3 proc. wzrostu w czwartym kwartale.

Dane firmy Nielsen obejmują sprzedaż całkowitą, uznając hipermarkety za sklepy o formatach powyżej 2.500 mkw. powierzchni handlowej (Real, Auchan, Tesco, Carrefour, E.Leclerc). Natomiast supermarkety zostały określone jako placówki o powierzchni poniżej 2.500 mkw. Znalazły się tu sklepy: Carrefour, Carrefour Market, Simply Market, E.Leclerc, Intermarche, Netto, Polomarket, Stokrotka, Tesco.

 


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA