PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Polsce

  • Autor: pr/portalspozywczy.pl
  • 03 paź 2011 10:46

IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Polsce

30 września firma IKEA Retail nabyła dwie działające farmy wiatrowe od grupy Martifer (28 MW) i zobowiązała się zakupić trzecią, która zostanie zbudowana (26 MW). Inwestycja ta umożliwi produkcję energii na poziomie zapotrzebowania 16 sklepów IKEA i jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji w dachowe kolektory słoneczne, kogenerację ciepła i energii elektrycznej w naszych grupach przemysłowych oraz w inne środki poprawy efektywności energetycznej w Polsce.

REKLAMA

To olejny krok Grupy IKEA w stronę zrównoważonego rozwoju oraz realizacji ługoterminowego celu korzystania wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł dnawialnych. Do tej pory inwestycje w podobne farmy wiatrowe zostały realizowane w Niemczech, Szwecji, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Działające farmy wiatrowe zlokalizowane są na południu Polski, w województwie podkarpackim w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki. Trzecia farma wiatrowa powstanie w Rymanowie, pobliżu dwóch pozostałych. Grupa IKEA jest gotowa wspierać rozwój produkcji energii ze ródeł odnawialnych w Polsce, by zmniejszyć uzależnienie od energii pozyskiwanej z paliw opalnych.

Grupa IKEA zdecydowała się na inwestycję w energię odnawialną w naszym kraju, ponieważ olska jest jednym z kluczowych rynków dostarczających meble do firmy na świecie, a trzy spomniane farmy wiatrowe wygenerują prąd na poziomie 50% całego zużycia energii przez półki z Grupy IKEA w Polsce.

- Zakup farm wiatrowych w Polsce stanowi kolejny krok IKEA w stronę realizacji jednego z naszych długofalowych celów środowiskowych, jakim jest pozyskiwanie i korzystanie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że w przyszłości również w Polsce uda nam się wykorzystać generowaną w ten sposób energię do zasilania naszych sklepów. Zrównoważony rozwój oraz podejmowanie działań proekologicznych są integralną częścią naszej strategii i wyrazem naszej wizji, jaką jest tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi - powiedział Walter Kadnar, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce.

Głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla pochodzącego z obiektów należących do Grupy IKEA na całym świecie. Docelowo obiekty te mają wykorzystywać energię pochodzącą jedynie ze źródeł odnawialnych. Oprócz farm wiatrowych Grupa IKEA inwestuje również w panele fotowoltaiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA