PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ile podatków płaci Reserved, a ile Zara?

  • wyborcza.biz
  • 08 sty 2014 09:29

LPP, duży i znany polski producent odzieży, przeżywa być może największy w swojej historii kryzys wizerunkowy. Firma jest pod ostrzałem internetowych komentatorów, którzy zarzucają jej unikanie płacenia podatków w Polsce. Czy mają rację?

REKLAMA

Prawdą jest, że LPP, właściciel takich marek, jak np. Reserved, House i Mohito, wpłaciło lub wpłaci do budżetu państwa za operacje realizowane w minionym roku ponad pół miliarda złotych - dokładnie 540 mln zł. To taki sam fakt, jak ten, że 90 proc. kwoty wszystkich płaconych przez LPP podatków przypada na Polskę.

Prawdą jest również, że gdański sprzedawca odzieży jest szóstym, największym płatnikiem podatku dochodowego CIT wśród firm polskich, wg danych z 2011 roku. Co ważne, wśród największych płatników CIT w Polsce nie ma żadnej innej firmy odzieżowej, w tym wielkich sieci znanych zagranicznych koncernów.

Nie ma ponadto powodów, by negować szacunki firmy mówiące, że zapłaci ona w tym roku około 20 proc. więcej podatków w Polsce niż w ubiegłym. I stanie się tak mimo działań "optymalizujących strukturę podatkową".

Jednak z drugiej strony prawdą jest też, że dzięki przeniesieniu praw do własnych kluczowych marek, LPP może zapłacić w stosunku do swoich przychodów mniejszy procentowo podatek od tego, który płaciło dotąd. A nie jest on już, i tu zapewne moja ocena bardzo się różni od oceny zarządu gdańskiej spółki, przesadnie duży.

465 mln zł podatku zapłaconego za 2012 rok przez LPP można zestawić np. z kwotą osiągniętych wtedy przychodów - 3,2 mld zł. Hiszpański Inditex, prawdziwy gigant na globalnym rynku odzieżowym i właściciel między innymi marek Zara, Pull & Bear, Bershka i Stradivarius, w 2012 roku miał niecałe 16 mld euro przychodu - jest więc pod względem sprzedaży ponad 20 razy większy od LPP. Zapłacił wtedy 4,099 mld euro wszystkich podatków, z czego na kraj macierzysty przypadło 30 proc. całej kwoty. Hiszpanie oddali więc w 2012 roku poborcom podatkowym z różnych krajów i w różnej formie niecałe 25 proc. swoich rocznych przychodów, LPP nieco ponad 14,5 proc. i chce ten udział jeszcze zmniejszyć.

Gdańska spółka powinna zatem wytłumaczyć polskim klientom, dlaczego zmniejszenie skali opodatkowania w jej przypadku jest ważne. Bez przekonujących wyjaśnień, oburzenie ludu może nie wygasnąć szybko.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • barian 2014-04-14 09:57:54
    A ile Inditex zapłacił podatku w Polsce, tak abym miał porównanie do LPP. Coooo zabrakło pozycji w tekście, podatek w Polsce? Swoje ganicie cudzego nie ujawniacie. Proszę wziąść szanowny autorze że LPP od kilku lat bardzo dużo inwestuje w nowe lokalizacje o wiele więcej od konkurenta, tak więc może dlatego mniej oddał podatku. Tak sobie gdybam.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA