PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestor Forum Gdańsk odpowiada na zarzuty konserwatora zabytków

  • Autor: PAP
  • 29 mar 2018 10:44

Inwestor Forum Gdańsk odpowiada na zarzuty konserwatora zabytków Fot. mat. pras.

Inwestor działa w dobrej wierze i w zgodzie z zaleceniami, przekazywanymi przez uprawnione do tego instytucje – zapewniła firma Multi Developement w odpowiedzi na zarzut pomorskiego konserwatora zabytków dotyczący prowadzenia bez pozwolenia prac przy Kanale Raduni.

REKLAMA

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że wszczął postępowanie administracyjne zmierzające do ukarania inwestora budującego w centrum Gdańska kompleks handlowo-usługowy noszący nazwę Forum Gdańsk. Konserwator zarzucił inwestorowi - firmie Multi Developement, że ta bez stosownego pozwolenia prowadzi prace przy Kanale Raduni.

W środę po południu w oświadczeniu dyrektor marketingu Multi Developement Monika Olejnik-Okuniewska poinformowała, że inwestor nie otrzymał jeszcze od konserwatora stosownych dokumentów i wobec tego nie chce komentować sprawy. - Inwestor działa w dobrej wierze i w zgodzie z zaleceniami, przekazywanymi przez uprawnione do tego instytucje - dodała Olejnik-Okuniewska.

Jak poinformował w środę Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wszczęte postępowanie związane jest z faktem, iż z końcem ubiegłego roku wygasła decyzja konserwatorska dotycząca prac przy - mającym status zabytku, Kanale Raduni.

Tymiński poinformował, że w efekcie postępowania administracyjnego na inwestora może zostać nałożona kara w wysokości od 500 zł do 500 tysięcy złotych. Zaznaczył, że wysokość kary zostanie ustalona "w toku trwającego postępowania".

W ramach budowy Forum Gdańsk firama Multi Developement postanowiła przebudować Kanał Raduni tak, że jego koryto zostanie przykryte taflą, pod którą przepływać będą naturalne wody Kanału. Dla gości Forum widoczny ma być sztucznie stworzony strumień podczyszczonej wody płynącej po tafli.

Takie rozwiązanie wzbudziło protesty lokalnych stowarzyszeń zajmujących się ochroną zabytków. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków przeprowadził w ubiegłym roku kontrolę, po której stwierdził, że "decyzja pozwalająca na realizację "koryta edukacyjnego" (tak inwestor nazwał projekt przebudowy Kanału) jest niezgodna z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca". PWKZ skierował sprawę do rozstrzygnięcia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Równocześnie sprawą zajęła się też Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Wszczęto śledztwo, w ramach którego prokuratorzy sprawdzają, czy urzędnicy wydający w tej sprawie decyzje przekroczyli swoje uprawnień lub nie dopełnili obowiązków.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA