PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestorzy centrów handlowych zmieniają polskie miasta

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 lis 2011 11:32

Inwestorzy centrów handlowych zmieniają polskie miasta

Polskie miasta coraz więcej zyskują na inwestycjach w centra handlowe. Bardzo często deweloperzy zapewniają mieszkańcom nie tylko nowe miejsca pracy, zakupów i rozrywki, ale mają wkład w rozwój infrastruktury czy życia kulturalnego. Najnowszym przykładem jest Olsztyn, który dostał szansę na nowe dworce PKP i PKS oraz galerię handlową.

REKLAMA

Pomysł na zagospodarowanie terenów PKP w Olsztynie ma fundusz Retail Provider. Spółka ta wystąpiła do kolei oraz władz miasta z inicjatywą budowy nowego dworca w zamian za możliwość czerpania zysków z planowanej tam galerii handlowej.

Ostatnie realizacje, nowo podpisane umowy deweloperów z władzami miast, a także plany inwestycyjne, są dowodem na to, że projekty komercyjne zmieniają nie tylko rynek nowoczesnej powierzchni handlowej w danym regionie, ale i wpływają na jakość życia jego mieszkańców.

Miasta dostrzegając potencjalne korzyści, coraz częściej liczą na „offset". - Zwiększenie wymagań władz miast co do deweloperów jest tylko kwestią czasu. Wraz z powstawaniem coraz większej liczby galerii handlowych świadomość samorządów i ich oczekiwania zwiększą się - prognozuje Dorota Lachowska, Head of Market Research and Marketing, Polish Properties Sp. z o.o.

Agnieszka Tomczak-Tuzińska, dyrektor marketingu grupy Caelum Development, podkreśla, że przy inwestycjach handlowych „offset" dla miasta ma miejsce coraz częściej. - Jego zakres jest określany przez władze lokalne już na etapie przetargu czy wystawienia danej nieruchomości na sprzedaż - wyjaśnia.

Oczekiwania władz dotyczące dodatkowych nakładów nie dziwią deweloperów. - W czasach, gdy każda instytucja lokalna pracuje na ograniczonych budżetach, a jednocześnie z założenia stara się dbać o miasto i je rozwijać, zrozumiałe jest dążenie lokalnych włodarzy do uzyskania maksimum efektu - dodaje Tomczak-Tuzińska i jednocześnie zaznacza, że inwestorzy przystają na warunki określone przez samorząd, ale jednocześnie trzymają się zasady, iż inwestycje wokół centrum powinny być racjonalne i ekonomicznie zasadne. A ich koszt pozostawać w odpowiednim stosunku do wartości inwestycji.

Umowy miast z deweloperami najczęściej ograniczają się do przebudowy lub budowy dróg dojazdowych przez inwestora do planowanej galerii, albo ich częściowego sfinansowania. - Trzeba jednak pamiętać, że dla dużego obiektu handlowego dostępność komunikacyjna jest jednym z kluczowych elementów, dlatego też przebudowa dróg dojazdowych leży właściwie w interesie dewelopera - podkreśla Dorota Lachowska. - Miasto oczywiście poprawia swoją infrastrukturę jednak w tak małej skali, że głównym beneficjentem jest tutaj zdecydowanie deweloper - dodaje.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA