PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Inwestycje bez lęku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 30 sty 2012 10:15

Inwestycje bez lęku

Druga fala spowolnienia gospodarczego czai się tuż za rogiem. Deweloperzy nieruchomości komercyjnych z pewnym niepokojem patrzą na nadchodzący 2012 rok, ale podkreślają, że kryzys jest bardziej polityczny niż ekonomiczny. Dlatego na ogół nie rezygnują ze swoich planów inwestycyjnych.

REKLAMA

Początek 2011 roku przyniósł pewne ożywienie na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, jednak już w połowie roku branżę ponownie ogarnął lęk. Zadecydowała o tym nie tyle kondycja tego sektora w naszym kraju, ale klimat polityczno-gospodarczy w całej Europie. - Przyczyną tych niepokojów jest niepewność dotycząca globalnych rynków finansowych i budżetów państw. Zamieszanie wokół euro również nie poprawia nastrojów - mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa, CB Richard Ellis. Jak dodaje, branża nieruchomości komercyjnych jest ściśle związana z euro, a zatem każda zmiana i wahanie kursu negatywnie odbijają się na długoterminowym planowaniu inwestycji.

Na zamierzenia inwestycyjne deweloperów wpłynęła również polityka banków. Jan Mroczka, prezes giełdowej spółki Rank Progress zwraca uwagę na zaostrzenie kryteriów przyznawania kredytów i pożyczek. - W taki sytuacji naturalna jest rozwaga przy podejmowaniu decyzji co do rozwoju - twierdzi Mroczka.

Ale trudne czasy to dla wielu firm nie tyle walka o przetrwanie, co wręcz przeciwnie - szansa na wybicie się ponad konkurencję. To dobry moment dla wytrawnych graczy. - Ten kryzys jest bardziej polityczny niż ekonomiczny, a firmy, które wykorzystują ten czas na inwestycje, ugruntują na długie lata swoją pozycję na polskim rynku - uważa Gheorghe Marian Cristescu, dyrektor sprzedaży na Polskę międzynarodowej sieci hotelowej Best Western.

Nauczeni doświadczeniem

2012 rok rysuje się dla branży deweloperskiej jako bardzo trudny i pełen niepewności. Jednak permanentna sytuacja kryzysowa trwająca już od 2009 roku sprawiła, że firmy po prostu nauczyły się w niej funkcjonować. - Dziś są znacznie lepiej przygotowane i zabezpieczone przed ewentualnymi konsekwencjami spowolnienia gospodarczego. Nawet, gdybyśmy doświadczyli drugiej fali kryzysu, skutki nie powinny być aż tak dramatyczne, jak poprzednio - twierdzi Joanna Mroczek.

Podobnego zdania jest Krzysztof Giemza, dyrektor działu centrów handlowych w firmie Echo Investment SA. Według niego 2012 rok będzie z pewnością trudniejszym okresem, ale przyniesie wiele wyzwań, które zmuszą uczestników rynku do kreatywności.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA