PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jak zamknąć lokal wbrew umowie najmu? Diabeł tkwi w szczegółach...

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 cze 2016 13:23

Jak zamknąć lokal wbrew umowie najmu? Diabeł tkwi w szczegółach... fot. Top Secret

Umowy najmu zawierane w centrach handlowych najczęściej uniemożliwiają przedterminową rezygnację z zajmowanej powierzchni. Sieci stosują jednak zabieg, który pozwala na rzeczywiste wyjście z obiektu.

REKLAMA

Mechanizm opisała w odpowiedzi na pytania akcjonariuszy firma Redan. Jako przykład podaje spółki o tajemniczych nazwach: Just Jeans, Elviro oraz Top.

Szansa przez spółki

Sieci handlowe tworzą specjalne spółki techniczne, w których posiadają 100 proc. udziałów. Przedsięwzięcia zawierają umowy najmu sklepów własnych. W przypadku powyższych przedsiębiorstw, chodziło o sklepy własne marki Top Secret. Redan udzielił na ich rzecz pożyczek, które zostały wykorzystane do adaptacji lokali.

Redan posiada obecnie kilkaset takich spółek. Sklepy, które były w posiadaniu trzech powyższych generowały jednak duże straty. Firma próbowała renegocjować warunki najmu, niestety nieskutecznie. W momencie, kiedy w spółkach zabrało środków finansowych, każda z nich złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Dzięki temu możliwe było de facto wyjście z umowy najmu w konkretnym centrum handlowym.

Tajemnica ma znaczenie

Sieci stosują jeszcze jeden zabieg, który chroni je przed rozprzestrzenianiem się informacji na temat stanu upadłości. Zgodnie z prawem każdorazowy wniosek o ogłoszenie upadłości musi wiązać się z oficjalnym komunikatem spółki-matki. W 2012 roku doprowadziło to do poważnych problemów, bowiem jeden z chińskich dostawców mylnie uznał, że chodzi o upadłość całej grupy. Wyjaśnienie nieporozumienia trwało kilka tygodni.

Z tego względu firma przed ogłoszeniem upadłości spółki zależnej sprzedaje ją na rzecz podmiotu niezwiązanego z grupą kapitałową. W przypadku opisywanych przedsięwzięć przejęły je spółki z grupy Euro-Center. Łączna wartość transakcji wyniosła... 1 złoty za każdą. Euro-Center należy do Piengjai Wiśniewskiej, czyli jednego z akcjonariuszy Redanu i członka rady nadzorczej spółki. Po sprzedaży spółki złożyły wnioski o ogłoszenie upadłości.

Co dalej ze spółkami? W przypadku Elviro, wynajmujący zgodził się na rozwiązanie jednej umowy bez dodatkowych kosztów oraz na zmianę warunków dwóch innych sklepów. Dzięki porozumieniu sklepy mogą przetrwać, w związku z czym cofnięto wnioski. Podobnie sprawa wygląda w przypadku sklepu należącego do Top. Porozumienia nie udało się osiągnąć w firmie Just Jeans, gdzie trwa postępowanie upadłościowe.

Jak tłumaczy Redan, spółka w umowie sprzedaży gwarantuje sobie możliwość odkupienia każdej ze spółek za 1 złoty. Nie ma jednak informacji, czy firma wykupiła udziały w Elviro i Top.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA