PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jakość nieruchomości najważniejsza dla inwestorów - perspektywy rozwoju polskiej branży według Moniki Rajskiej-Wolińskiej, Colliers

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 sty 2013 09:35

Jakość nieruchomości najważniejsza dla inwestorów - perspektywy rozwoju polskiej branży według Moniki Rajskiej-Wolińskiej, Colliers

Każdy z sektorów rynku nieruchomości komercyjnych jest dziś w kręgu zainteresowania inwestorów. Motywem przewodnim aktywności inwestycyjnej w Polsce jest jednak coraz większa selektywność nabywców, którzy kierują się jakością nieruchomości, generowanym przez nią przepływem pieniężnym lub np. potencjałem rekomercjalizacji i repozycjonowania - wyjaśnia w rozmowie z Propertynews.pl Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International w Polsce.

REKLAMA

Jak zwiększy się podaż powierzchni komercyjnej w poszczególnych segmentach rynku w 2013 roku?

Podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce w 2012 zwiększyła się o ok. 450 tys. mkw., co stanowi spadek o niecałe 28 proc. w porównaniu do roku 2011.

Aktywność deweloperów jest nadal wysoka. Obecnie w budowie znajduje się ok. 750 tys. mkw. powierzchni handlowej. Prognozujemy, że w 2013 roku przybędzie ok. 550 tys mkw. powierzchni w centrach handlowych.

Do największych otwarć planowanych na 2013 rok należą: Europa Centralna w Gliwicach (67 000 mkw.), Galeria Bronowice w Krakowie (ok. 60 000 mkw.), Poznań City Center w Poznaniu (58 000 mkw.), Galeria Katowicka w Katowicach (50 500 mkw.) oraz rozbudowywane centrum handlowe Wzgórze w Gdyni.

Jak rozwinie się rynek magazynowy i biurowy?

Jeśli chodzi o podaż powierzchni magazynowej w Polsce, to zwiększyła się ona do około 7,25 mln mkw. W 2012 roku do użytku oddano w sumie blisko 400 tys. mkw., z czego większość jest już wynajęta. Obecnie w trakcie budowy znajduje się ponad 200 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

W całym 2012 roku wynajęto ponad 1,5 mln mkw., co jest wynikiem nieco niższym w porównaniu do roku ubiegłego (1,9 mln mkw.). Największym zainteresowaniem wśród najemców cieszyła się Centralna Polska i Górny Śląsk oraz warszawska strefa II.

Aktywność najemców rynku biurowego w pierwszych trzech kwartałach 2012 była o około 10 proc. wyższa w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na rynku nadal obserwujemy wysoką aktywność deweloperską. Obecnie w Polsce w budowie jest ponad mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W Warszawie deweloperzy realizują projekty o łącznej powierzchni blisko 700 tys. mkw. Spośród miast regionalnych liderem pozostaje Wrocław, gdzie powstaje ponad 100 tys. mkw. nowych biur.

Które segmenty nieruchomości mają przed sobą najlepsze perspektywy, a które branże są już na tyle nasycone, że tempo inwestycji zaczyna zwalniać?

Motywem przewodnim aktywności inwestycyjnej w Polsce jest coraz większa selektywność nabywców, którzy kierują się jakością nieruchomości, generowanym przez nią przepływem pieniężnym lub potencjałem np. rekomercjalizacji i repozycjonowania. Stąd też każdy z sektorów jest w kręgu zainteresowania inwestorów.

  • kulat 2013-02-06 12:52:05
    W 2013 powinno dojść do kolejnych inwestycji, ale moim zdaniem będą dominowały przejęcia istniejących nieruchomości. Zobaczcie ile hale Jartomu, z pod Warszawy, stoi z doskonałymi wycenami - logiczne, że inwestorzy to wykorzystają, zakładając dysponowanie odpowiednim kapitałem.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA