PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jan Mroczka: Mniejsze miasta to wciąż atrakcyjne i niezagospodarowane handlowo lokalizacje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 maj 2012 09:40

Jan Mroczka: Mniejsze miasta to wciąż atrakcyjne i niezagospodarowane handlowo lokalizacje

W takich miastach jak Olsztyn, Lublin, Białystok, Toruń czy Siedlce w ciągu 2-3 lat ma powstać przynajmniej po kilka centrów handlowych. Zdaniem ekspertów rynek nie będzie w stanie przyjąć tych wszystkich inwestycji. - Dotychczas potencjał handlowy mniejszych, choć znaczących miast nie był wykorzystany. Było tylko kwestią czasu, kiedy tymi rynkami zainteresują się deweloperzy - mówi w wywiadzie z Propertynews.pl Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress SA.

REKLAMA

Taką lokalizacją w portfelu spółki Rank Progress jest Olsztyn czy Lublin. Czy na polskim rynku centrów handlowych pozostało już tak niewiele miejsca, że deweloperzy przystępują do tak zaciętej rywalizacji?

Dotychczas potencjał handlowy mniejszych, choć znaczących miast nie był wykorzystany. Było tylko kwestią czasu, kiedy tymi rynkami zainteresują się deweloperzy. To bardzo atrakcyjne i niezagospodarowane handlowo lokalizacje, w których na pewno znajdzie się miejsce dla kilku obiektów. Dla ilu dokładnie? To zweryfikuje rynek.

Czy o sukcesie projektu deweloperskiego nadal decyduje lokalizacja, czy też górę nad tym zaczynają brać kwestia stabilnej sytuacji finansowej, a także dobre relacje z ostatecznymi klientami - najemcami, ale też funduszami zainteresowanymi ich kupnem?

O sukcesie w naszej branży decydują relacje z najemcami oraz dobra lokalizacja. Jednak dzisiaj, szczególnie w obliczu silnej konkurencji, znaczenia nabiera dostosowanie obiektu do potrzeb lokalnych rynków.

Każda nasza inwestycje poprzedzona jest dogłębnymi analizami i rozpoznaniem rynku. Zawsze szyjemy na miarę i dopiero potem pozyskujemy odpowiednich najemców. Nie działamy na wyrost, nie wprowadzamy marek, na które ludzi nie będzie stać. Bo koniec końców inwestycja musi być opłacalna.

Kluczowe jest zaufanie najemców. Oczywiście istotna jest kondycja dewelopera, ponieważ od tego zależy, czy uda mu się zdobyć finansowanie.

Co obecnie stanowi największe wyzwanie dla deweloperów centrów handlowych?

Wyzwaniem jest zdobycie finansowania inwestycji. Jestem jednak zdania, że wszelkie bariery i przeszkody powstają w naszych głowach. Skuteczność Rank Progress wynika z dwóch podstawowych, ściśle ze sobą połączonych elementów. Jeżeli chce się osiągnąć wynik, trzeba zaryzykować - wcześniej jednak należy bardzo gruntownie sprawdzić każdy projekt, bo przecież inwestycja musi być bezpieczna i opłacalna dla wszystkich stron.

Poza tym każdą lokalizację od początku rozważamy wspólnie z najemcami.

Jakie są plany spółki na dalszą część tego roku?
Wśród projektów obecnie realizowanych przez Rank Progress są m.in. inwestycje w Chojnicach, Grudziądzu i Miejscu Piastowym k. Krosna. W przygotowaniu znajdują się obiekty w Kielcach, Duchnowie, Olsztynie i Pile.

W tym roku i w najbliższych latach zarząd Rank Progress ma zamiar kontynuować strategię inwestowania w małych i średnich miastach oraz dywersyfikować swoją działalność, przygotowując krótkoterminowe, ale wysokomarżowe projekty dla partnerów.

Większy nacisk położy na możliwie szybkie i korzystne spieniężenie inwestycji. Wszystkie nasze galerie cieszą się dużym zainteresowaniem potencjalnych kupców.

Dziękuję za rozmowę

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA