PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jan Mroczka: Presja cenowa najemców uderza w rentowność deweloperów

  • Autor: Newseria.pl
  • 16 lip 2014 09:33

Rynek powierzchni handlowych stał się dla deweloperów nieco mniej rentowny, ponieważ ze względu na dużą podaż to najemcy dyktują warunki. Prezes Rank Progress SA podkreśla jednak, że nowych projektów jest dużo, a deweloperzy liczą, że długoterminowe umowy pozwolą na zwiększenie zysków w przyszłości.

REKLAMA

- Gospodarka bardzo mocno się rozwija i najemcy to wykorzystują. Żądają oni od nas, deweloperów, niższych stawek czynszu, dlatego ten biznes jest dla nas nieco mniej rentowny - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress SA.

Najemcom przewagę daje rosnąca podaż powierzchni handlowych. Z raportu firmy doradczej Knight Frank wynika, że już teraz nasycenie rynku przekracza średnią unijną. W Polsce jest ponad 11 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej w ponad 400 centrach. Przybywa jej w tempie 600-700 tys. mkw. rocznie. Szczególnie szybko będzie przybywać nowej powierzchni w mniejszych miastach i we wschodniej części kraju.

Mroczka wyjaśnia, że to z czynszu najmu pochodzi gros przychodów firmy - są one przeznaczane zarówno na spłatę zadłużenia, funkcjonowanie firmy, jak i na kolejne projekty. Spółka deklaruje, że do końca 2015 roku zrealizuje 4 nowe centra handlowe. Powierzchnia najmu wszystkich zaplanowanych przez Rank Progress obiektów wynosi 255 tys. mkw.

- Centra handlowe sprzedajemy raz na jakiś czas. Teraz jesteśmy w trakcie negocjacji sprzedaży kilku centrów i jestem przekonany, że ten rok będzie wyjątkowo pozytywny - mówi Jan Mroczka.

W ciągu roku (I kw. 2013 - I kw. 2014) powierzchnia najmu, z jakiej czerpie przychody Rank Progress wzrosła o ok. 30 000 tys. mkw., z uwagi na otwarcie centrów handlowych w Grudziądzu i Chojnicach. Spółka zmniejszyła jednocześnie w tym czasie również procent niewynajętej powierzchni z 14 do zaledwie 5 proc.

Rank Progress SA specjalizuje się w działalności inwestycyjno-deweloperskiej i działa głównie w miastach średniej wielkości. Firma pozyskuje atrakcyjnie zlokalizowane grunty, a następnie zabudowuje je obiektami handlowymi pod wynajem lub sprzedaż. W maju firma oddała do użytku galerię w Oleśnicy.

Prezes podkreśla, że firma mocno dywersyfikuje działalność, m.in. w sektorze gastronomicznym czy utylizacji odpadów.

- Jakiś czas temu kupiliśmy zakład utylizacji odpadów w Szkocji. Chodziło mi o to, żeby przekonać nasze społeczeństwo i samorządowców, którzy obawiają się stworzenia tego typu biznesu. Pomysł ten wzbudził duże zainteresowanie - mówi Mroczka.

Szkocki zakład wykorzystuje technologię pirolizy, czyli utylizowania odpadów w wysokich temperaturach, bez kontaktu z tlenem i innymi czynnikami utleniającymi. Rank Progress zbuduje podobny zakład w Długoszynie, pod granicą niemiecką. Prezes podkreśla, że jest już decyzja środowiskowa w tej sprawie. Ma to być jedna z wielu podobnych instalacji, bo firma chce mocno postawić na ten segment działalności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA