PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jest dobrze, bo nie ma alternatywy - Propertynews.pl podsumowuje 2012 rok na rynku nieruchomości komercyjnych

  • Autor: Propertynews.pl, Robert Posytek, Małgorzata Burzec-Lewandowska
  • 09 sty 2013 13:02

Jest dobrze, bo nie ma alternatywy - Propertynews.pl podsumowuje 2012 rok na rynku nieruchomości komercyjnych

Inwestorzy lokujący kapitał w nieruchomościach komercyjnych kolejny rok z rzędu zaufali stabilnej gospodarce naszego kraju, która determinuje postrzeganie Polski jako rynku bezpiecznego i wiarygodnego. Polska w Europie Środkowej nie ma alternatywy i korzysta na problemach takich państw jak Hiszpania czy Włochy.

REKLAMA

Poziom inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce w latach 2011 i 2012 utrzymuje się na zbliżonym poziomie ok. 2,5 mld euro rocznie. Zdaniem ekspertów 2013 rok przyniesie zbliżoną wartość, co jest zasługą postrzegania naszego kraju jako „zielonej wyspy", która w czasie kryzysu stała się bezpieczną destynacją dla inwestorów lokujących kapitał w takich krajach jak Hiszpania czy Włochy. W ten sposób na rynku inwestycji nieruchomościowych Polska zdołała znaleźć się pośród takich krajów jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja.

- W kluczowych rynkach Europy Zachodniej jest co raz mniej interesujących gruntów, które przynosiłyby atrakcyjne zyski. Polski sektor nieruchomości postrzegany jest natomiast jako alternatywna możliwość zapewniająca lepsze wyniki przy niższym poziomie ryzyka - uważa Philippe Mer, Head of Territories - CEE/CEO Poland BNP Paribas Real Estate.

Michał Koślacz, członek zarządu Grupy Capital Park, podkreśla wręcz, że Polska ze swoją skalą, dobrymi wskaźnikami ekonomicznymi i dominującym rynkiem nieruchomości w Warszawie ma tylko jedną alternatywę w regionie - jest nią czeska Praga, która jest jednak sporo mniejsza i przez to mniej płynna. - Inwestorzy, którzy odwrócili się od krajów dotkniętych kryzysem, przyszli do Polski. Powinniśmy sobie jednak zadać pytanie: co zrobią, gdy kryzys w tych państwach się skończy. Czy pozostaną w Polsce? - pyta Michał Koślacz.

Piotr Gromniak, prezes Echo Investment dodaje, że fundusze inwestycyjne są obecnie najbardziej zainteresowane nieruchomościami o niskim poziomie ryzyka - zlokalizowanymi w największych miastach. W przypadku centrów handlowych o atrakcyjności decyduje głównie dominująca pozycja na danym rynku i brak bezpośredniej konkurencji. - Jeśli chodzi o inwestycje biurowe, to największy popyt skierowany jest na centralne lokalizacje w Warszawie, ale także na najlepsze projekty we Wrocławiu, w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Katowicach - wylicza.

Spektakularne transakcje
W 2012 roku nasz kraj była areną transakcji, które były spektakularne nie tylko w wymiarze regionalnym, ale i ogólnoeuropejskim. Najbardziej aktywni okazali się inwestorzy z Niemiec. Widoczny jest także napływ inwestycji z USA, Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich i Francji. Coraz częściej nad Wisłą pojawia się również kapitał z Bliskiego Wschodu.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA