PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Jest potencjał, brakuje innowacyjności - relacja z sesji o rynku centrów handlowych na Property Forum Wrocław

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lis 2012 13:44

Jest potencjał, brakuje innowacyjności - relacja z sesji o rynku centrów handlowych na Property Forum Wrocław

Wbrew pozorom, głównym hamulcem w rozwoju nowych centrów handlowych we Wrocławiu wcale nie musi być najwyższy poziom nasycenia tego typu powierzchnią w kraju, ale brak pomysłu na nowy koncept, który przełamałby powtarzalność oferty istniejących obiektów. Czy szansę na realizację innowacyjnego projektu, który przyciągnie klientów, daje teren przy stadionie Śląska Wrocław?

REKLAMA

- Wrocław i całe województwo dolnośląskie to rynek wręcz przesycony centrami handlowymi - uważa Barbara Dyś, pełnomocnik zarządu ds. ekspansji i rozwoju spółki Rank Progress. Średnie nasycenie powierzchnią handlową na 1000 mieszkańców Polski wynosi 500 mkw., podczas gdy we Wrocławiu jest to 750 mkw.

Zaplanowane w najbliższym czasie rozbudowy już istniejących centrów handlowych, czyli Parku Handlowego Bielany, Magnolii Park czy Pasażu Grunwaldzkiego, podniosą ten współczynnik do 900 mkw. powierzchni na 1000 mieszkańców. - W ten sposób rynek na pewien czas zostanie nasycony. Deweloperzy o tym wiedzą i podchodzą do nowych inwestycji bardzo ostrożnie. Z drugiej strony mają już wykupione działki pod kolejne projekty - dodaje.

Czy możliwość wykreowania nowej oferty handlowej daje teren inwestycyjny przy stadionie Śląsk Wrocław, który miasto wystawiło na sprzedaż?

Inwestor potrzebny od zaraz
Ponad 6-hektarowa działka, dla której miasto szuka inwestora, jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego. - Wierzymy, że ta lokalizacja jest wyjątkowa i znajdziemy dla niej kupca. Możliwa jest tu realizacja wszystkich funkcji komercyjnych, poza mieszkaniowymi - podkreśla Regina Danek, Wydział Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości, Urząd Miasta Wrocławia. - Rzadko kiedy inwestor może kupić działkę, do której są doprowadzone wszystkie media. Poza tym zostały przeprowadzone badania archeologiczne, co zwalnia inwestora z ryzyka w tej kwestii - dodaje.

Monika Rajska-Wolińska z firmy Colliers zwraca jednak uwagę na ograniczenia w realizacji projektu handlowego w tym miejscu. - Decydują o tym chociażby działające w okolicy CH Borek, Sky Tower oraz CH Magnolia Park - wyjaśnia. Z drugiej strony wskazuje na bliskość osiedli mieszkaniowych i potencjał zakupowy ich mieszkańców. Blisko stadionu jej zdaniem nie ma jednak większego znaczenia dla planowanej galerii.

Według Edyty Bobek z DTZ jeszcze przed mistrzostwami Euro 2012 inwestycja handlowa przy stadionie miałaby sens, jednak na dzień dzisiejszy, kiedy powstają dodatkowe powierzchnie w istniejących centrach, przedsięwzięcie w takiej skali, jak było to planowane na początku, nie ma uzasadnienia - uważa.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA