PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

JLL: Inwestorzy postawili na powierzchnię handlową

  • Autor: propertynews.pl
  • 09 gru 2015 15:42

JLL: Inwestorzy postawili na powierzchnię handlową Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych w JLL

W tym roku oddano do użytku obiekty handlowe o łącznej powierzchni 650 tys. mkw. To o 33 proc. więcej niż w 2014 r. - wynika z najnowszych danych JLL. W budowie jest jeszcze 566 tys. mkw., z czego 94 proc. przypada na centra handlowe.

REKLAMA

Pod względem średniego nasycenia powierzchnią w centrach handlowych, Polska pozostaje powyżej średniej europejskiej, ale poniżej średniej dla Europy Zachodniej.

- Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży detalicznej i dobre wyniki PKB. Poziom siły nabywczej i coraz większa świadomość znaczenia marek wśród Polaków wpływa na decyzje o debiutach i ekspansjach - mówi Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych w JLL.

Na początku grudnia 2015 r. podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce wynosiła blisko 13 mln mkw., z czego najwięcej – 9,3 mln mkw. (71 proc.) przypadało na centra handlowe; 3,5 mln mkw. (27 proc.) na parki i wielkopowierzchniowe magazyny handlowe; a 0,2 mln mkw. (2 proc.) na centra wyprzedażowe. Z wynikiem na poziomie 241 mkw. na 1 tys. mieszkańców, pod względem średniego nasycenia powierzchnią w centrach handlowych, Polska pozostaje powyżej średniej europejskiej wynoszącej 202 mkw., ale poniżej średniej dla Europy Zachodniej - 262 mkw.

Duże jest piękne

W 2015 otworzyło się kilka ciekawych obiektów, a kilka bardzo dużych jest w budowie w głównych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław czy Trójmiasto. W Warszawie pozwolenie na budowę otrzymał jeden z flagowych projektów GTC – Galeria Północna (64 tys. mkw.) na Białołęce. Przy drugiej inwestycji GTC - Galerii Wilanów (61 tys. mkw.) trwają prace administracyjne, a rozpoczęcie budowy planowane jest na przyszły rok.

Jeżeli chodzi o formaty obiektów handlowych to nadal w głównych miastach dominują duże centra handlowe, a centra lokalne i typu convenience w mniejszych. Rzadziej deweloperzy decydują się na budowę parków handlowych. Outlety są bardzo popularne czego najlepszym przykładem jest Warszawa, gdzie istnieją trzy centra wyprzedażowe i każde z nich bardzo dobrze funkcjonuje. Powstają także nowe obiekty tego typu jak Metropolitan Outlet Bydgoszcz.

Największe obiekty handlowe w budowie to: Posnania w Poznaniu - 99 tys. mkw., Wroclavia we Wrocławiu - 64 tys. mkw., Galeria Północna w Warszawie - 64 tys. mkw., Forum Gdańsk Trójmiasto -
62 tys. mkw., Galeria Metropolia Trójmiasto - 35 tys. mkw.

Według ekspertów JLL, sieci handlowe rozwijają się dynamicznie, ale najemcy są coraz bardziej selektywni jeśli chodzi o standard i lokalizację nowych obiektów handlowych, a co za tym idzie bardzo rozważnie rozpatrują wynajęcie kolejnych lokali.

  • Regina 2016-01-06 14:41:26
    Moim zdaniem nie ma czym się chwalić, mamy już wystarczającą ilość Galerii Handlowych. A jednak ciągle ich przybywa. Patrze na swoje miasto jakim jest Poznań i denerwuje się na samą myśl o końcu budowy Posnanii. Nie wspominam już o korkach, które są skutkiem tego molocha. Czy władzom trudno zrozumieć, że mieszkańcom do zakupów wystarczy Galeria Malta???

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA