PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

JLL: Wciąż jest miejsce na tradycyjne centra handlowe w Warszawie

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 lut 2016 17:01

JLL: Wciąż jest miejsce na tradycyjne centra handlowe w Warszawie Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL w Polsce

Aglomeracja Warszawy to największy rynek handlowy w Polsce, oferujący łącznie ok. 1,65 mln mkw. powierzchni najmu. Wciąż jest tu miejsce na tradycyjne centra handlowe. Jak przedstawiała się sytuację na rynku powierzchni handlowych w aglomeracji warszawskiej po czwartym kwartale 2015 r. - przeanalizowała firma doradcza JLL.

REKLAMA

Warszawski rynek handlowy liczy ok. 1,65 mln mkw. powierzchni najmu w ramach takich formatach jak: centra handlowe (ponad 1,14 mln mkw.), parki handlowe (265 tys. mkw.), wielkopowierzchniowe magazyny handlowe (186 tys. mkw.) czy centra wyprzedażowe (56 tys. mkw.).

- W 2015 r. aglomeracja warszawska wzbogaciła się o 64 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej. Najwięcej nowej podaży oddano do użytku w ramach centrów handlowych – 45,9 tys. mkw. Z kolei największym projektem ukończonym w ubiegłym roku była rozbudowa Wola Parku - mówi Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL w Polsce.

 Aglomeracja Warszawy, ze średnim nasyceniem powierzchnią w centrach handlowych na poziomie 447 mkw. na 1 000 mieszkańców, wciąż pozostaje jednym z najmniej nasyconych rynków w kraju, za Wrocławiem, Poznaniem, Trójmiastem, Łodzią i Krakowem. Sytuacja ta może ulec zmianie w perspektywie średnio- i długoterminowej, z uwagi na fakt, że ok. 120 tys. mkw. powierzchni handlowej jest obecnie w budowie. Na centra handlowe przypada aż 106,7 tys. mkw., a największym powstającym obecnie projektem jest Galeria Północna na Białołęce - dodaje Anna Bartoszewicz-Wnuk.

Popyt

 - Warszawa pozostaje przyczółkiem do debiutu i ekspansji w Polsce dla wielu zagranicznych marek, w szczególności tych poszukujących prestiżowych lokalizacji. W 2015 r. na stołecznym rynku zadebiutowały międzynarodowe marki modowe - Superdry, Kiabi, Courir czy kosmetyczne - Origins. Rozwijał się również segment spożywczy i restauracyjny wraz z wejściem do Warszawy takich sieci jak Paul, Fuddruckers, Dairy Queen, Benihana czy Dunkin’ Donuts - wymienia Anna Wysocka, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Handlowych w JLL.

Powierzchnie niewynajęte

Poziom pustostanów w nowoczesnych centrach handlowych wynosi obecnie 1,5 proc., co jest wynikiem dużo niższym niż średnia dla miast powyżej 200 tys. mieszkańców (3,1 proc.).

Czynsze

Miesięczne czynsze typu prime za mkw. w wiodących centrach handlowych sięgnęły 110-130 euro. W parkach handlowych stawki najmu kształtują się na poziomie 9-10 euro, a za lokale handlowe przy głównych ulicach trzeba zapłacić 80-90 euro za mkw. miesięcznie.

- Wśród najważniejszych trendów, jakie obserwujemy na rynku handlowym w aglomeracji warszawskiej, warto wymienić rozbudowy i modernizacje istniejących obiektów czy powstawanie projektów wielofunkcyjnych. Wciąż jest też miejsce na tradycyjne centra handlowe, o czym świadczy budowa Galerii Północnej - podsumowuje Anna Wysocka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - ECE Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Polska Rada Centrów Handlowych Partner serwisu - Galeria WISŁA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA