PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kerdos Group upadł... i co dalej?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 lis 2015 11:21

Kerdos Group upadł... i co dalej? Kamil Kliniewski, prezes zarządu Kerdos Group

Wniosek o ogłoszenie upadłości Kerdos Group to olbrzymi cios nie tylko dla akcjonariuszy, ale także obligatariuszy. Na rynku Catalyst wyemitowano papiery o wartości około 31 mln złotych.

REKLAMA

O złej sytuacji w grupie Kerdos mówiło się od kilku miesięcy. W październiku zarząd spółki oficjalnie poinformował o problemach. Odwołano prognozy finansowe i powiadomiono o konieczności dofinansowania spółki ze strony głównych udziałowców. Akcjonariusze takiej decyzji nie podjęli.

Wniosek zakłada ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Przyczyną jego ogłoszenia było wezwanie banku ING do spłaty kredytu krótkoterminowego. Pod koniec czerwca zadłużenie w stosunku do ING wynosiło prawie 16 mln złotych. Oprócz tego Kerdos nie mogło zapłacić faktury wystawionej przez ING Lease Polska.

Firma podjęła decyzję o opóźnieniu publikacji raportu za III kwartał do 30 listopada br. Zgodnie z raportem śródrocznym, zobowiązania krótkotrwałe na 30 czerwca br. wynosiły 79,4 mln złotych. Zobowiązania długoterminowe to 53,6 mln złotych. Aktywa trwałe miały wartość 145 mln złotych, a obrotowe - 126,5 mln złotych.

Kerdos w I półroczu zanotował względnie dobre wyniki - zysk wyniósł 24,8 mln złotych (w I półroczu 2014 roku było to 9,5 mln). Przychody ze sprzedaży spadły do 101 mln złotych ze 119 mln w 2014 roku.

Obecnie jedynym ujawnionym akcjonariuszem spółki jest Romuald Kalyciok posiadający prawie 6 proc. udziałów (do transakcji, która ujawniła jego udział doszło na początku października br.). 

Kerdos wraz ze spółką zależną Dayli posiada obecnie wyemitowanych 6 pakietów obligacji. Data wykupu pierwszego pakietu przypada na koniec marca 2016 roku. Firma przy wniosku o ogłoszenie upadłości poinformowała także o uprawnieniach obligatariuszy.

Co dalej z firmą? 18 listopada odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki. Podczas zebrania podjęte zostaną decyzje m.in. w sprawie odwołania członków rady nadzorczej i powołanie nowych, a także zweryfikowania zakupu udziałów w firmie Meng Drogerie+. Akcjonariusze chcą zbadać, czy podczas transakcji zarząd nie działał na szkodę spółki. O możliwych nieprawidłowościach mówił główny akcjonariusz - Romuald Kalyciok. Walne zgromadzenie miało doprowadzić m.in. do zmian w zarządzie firmy. O gotowości do odejścia mówił także sam Kamil Kliniewski, prezes Kerdos.

16 listopada wartość jednej akcji Kerdos to 0,24 zł. 

Przypomnijmy, Kerdos Group w ostatnich kwartałach podjął ekspansję zagraniczną przejmując sieć Drogerii Meng. To grupa 24 drogerii o powierzchni do 400 mkw. każda działających na terenie Luksemburga.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA