PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kiedy Polacy robią zakupy? - wyniki badań dla Silesia City Center

 • Autor: propertynews.pl
 • 07 cze 2013 11:41

Kiedy Polacy robią zakupy? - wyniki badań dla Silesia City Center

Posłowie chcą ograniczenia handlu w niedzielę i święta. Tymczasem, jak wynika z badań SMG/KRC Millward Brown dla Silesia City Center, dziś aż 70 proc. Polaków deklaruje, że odwiedza centrum handlowe w sobotę lub niedzielę. Jedynie 11 proc. kupuje wyłącznie pomiędzy poniedziałkiem a piątkiem.

REKLAMA

W weekend drzwi się nie zamykają

Trudno znaleźć w Polsce centrum handlowe, które w weekend świeciłoby pustkami. Tylko w sobotę i niedzielę największe centrum handlowe na Śląsku - Silesia City Center odwiedza od 130 do 160 tys. osób. Co więcej, 16 proc. Polaków deklaruje, że zakupy robi wyłącznie w weekendy, a 17 proc. przyznaje, że robi je częściej w sobotę lub niedzielę. 37 proc. w równym stopniu wybiera weekend, co dni powszednie - wyliczyła pracownia badawcza SMG/KRC Millward Brown dla Silesia City Center.

- W weekendy zawsze rośnie tzw. traffic, czyli liczba osób odwiedzających centra handlowe. To jest trend, który utrzymuje się niezmiennie od lat - mówi Marta Drzewiecka, dyrektor marketingu Silesia City Center. - Z reguły w centrum mamy wtedy o 20-40 proc. więcej osób niż w dni powszednie. Liczby te rosną szczególnie przed świętami i w okresie sezonowych wyprzedaży oraz weekendowych akcji promocyjnych. Zdarzają się soboty i niedziele, kiedy w centrum jest nawet o 50 proc. więcej osób, niż w jeden z powszednich dni - dodaje.

1 maja a w centrum ludzie!

Ale na zakupy wybieramy się nie tylko w weekendy, także w święta, kiedy to w centrach handlowych otwarte są wyłącznie restauracje, kawiarnie i kina. Z danych Silesia City Center wynika, że w te dni galerie odwiedza od 10 do 15 proc. dziennej liczby odwiedzających w dni nieświąteczne. Dla porównania 1. maja Silesię odwiedziło aż 3,4 tys. osób, w poniedziałek 6. maja - 34,4 tys. osób.

Skąd taki ruch w weekendy i święta? Zdaniem Drzewieckiej jest to efekt nowej funkcji, jaką odgrywają galerie, zwłaszcza wśród młodszych konsumentów. - Centra handlowe traktujemy dziś tak, jak kiedyś centra miast i popularne miejskie deptaki. Często weekendowe zakupy łączymy z obiadem w restauracji, wizytą w kawiarni, na siłowni czy w kinie, są to aktywności, na które z reguły nie mamy czasu w dni powszednie - mówi Drzewiecka.

- Weekendowe zakupy są także tradycyjnie o wiele dłuższe niż szybkie wypady w dni powszednie. W sobotę i niedzielę częściej także odwiedzamy galerię w gronie znajomych lub rodziny, traktując ją, jako miejsce towarzyskich spotkań. Dziś aż 39 proc. odwiedzających galerie jest zdania, że jest to dobre miejsce do spędzania wolnego czasu. Z kolei dla 55 proc. istotnym elementem centrum handlowego są restauracje i kawiarnie - dodaje.

Kobieta, student, pracoholik

Kim jest więc weekendowo-świąteczny konsument? Aż 42 proc. osób w wieku 16-35 lat deklaruje, że robi zakupy wyłącznie w weekendy. W tygodniu do galerii wybiera się zaledwie 20 proc. z nich. - Najliczniejsza grupę klientów weekendowych stanowią osoby aktywne zawodowo i dobrze zarabiające, dominują także gimnazjaliści, licealiści i studenci, czyli osoby, które w tygodniu nie mają czasu żeby się wyrwać na kilkugodzinne zakupy. Ponad 60 proc. klientów w tej grupie stanowią kobiety - podsumowuje Marta Drzewiecka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • kierownik sklepu 2013-06-10 10:51:19
  Pracuję w "handlu" od 15 lat. Nie jest tajemnicą,że w weekend jest najwięcej ludzi odwiedzających. Tylko czy oni kupują? W sobotę... TAK. W niedzielę większość to całe rodziny na siłę wleczone przez jednego rodzica,który chce tylko pooglądac. Wartość sprzedaży jest o wiele niższa w nd od sb. Czy Ci niedzielni "apacze" gdyby w nd sklepy były zamknięte nie byliby w stanie zmienić przyzwyczajen i wypoczywać z rodziną,odwiedzając bliskich,wyjeżdżając poza miasto? Przecież przez 6 dni w tyg mieliby nadal dostępne ukochane sklepy,często od 10 do 22. Jakoś mało kto narzeka na krótko pracujące np urzędy. I do ich godz pracy wszyscy się dostosowują :-) Dlaczego więc w ten 1 dzień w tyg nie dać też możliwości normalnego odpoczynku ludziom związanych z handlem???
 • PK 2013-06-07 14:08:13
  BXVI poucza: "To określenie (…) św. Ignacego – «żyć na sposób dnia Pańskiego» – podkreśla wzorcową wartość, jaką ma ten święty dzień w stosunku do pozostałych dni tygodnia. Niedziela nie wyróżnia się bowiem przez proste zawieszenie zwyczajnych zajęć, jakby coś w rodzaju nawiasu w ramach zwyczajnego rytmu dni. (…). «Życie na sposób dnia Pańskiego» oznacza życie w świadomości wyzwolenia przyniesionego przez Chrystusa oraz realizowanie własnej egzystencji jako ofiary składanej Bogu z samego siebie, aby Jego zwycięstwo objawiało się w pełni wszystkim ludziom poprzez postępowanie wewnętrznie odnowione.” I oczywiście sam zakaz wszystkiego nie naprawia (uczyni na powrót ludzkim, godnym człowieka jako człowieka, a nie zwierzęcia), ale jest to jakiś początek na drodze do budowaniu ładu Bożego na ziemi, a jesteśmy wśród katolików pamiętajmy (optuję, aby przynajmniej gminom umożliwić wprowadzenie takiego zakazu; bo Kodeks pracy cały powinien zostać uchylony wiadomo).
 • PK 2013-06-07 14:02:54
  Nierzetelny tekst. Nie ma podanych ile konkretnie osób w niedziele. Tylko wciąż i nadal sob-niedz podawane łącznie.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA