PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kielecki dworzec przyjmie komercję

  • Autor: PAP
  • 17 paź 2016 09:00

Kielecki dworzec przyjmie komercję Fot. Fotolia

22 pracownie architektoniczne, w tym konsorcjum polsko-duńskie, zostały dopuszczone do udziału w konkursie na modernizację budynku i otoczenia kieleckiego dworca autobusowego.

REKLAMA

Do udziału w konkursie, organizowanym wspólnie przez władze miasta i kielecki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, zgłosiły się 34 zespoły projektantów. Do kolejnego etapu komisja, składająca się z pracowników kieleckiego Urzędu Miasta i czterech architektów, dopuściła 22.

"Ze względu na przepisy, zespoły te muszą jeszcze złożyć oświadczenia, że nie są ze sobą powiązane kapitałowo. Mają na to trzy dni. Dopiero po spełnieniu tego wymogu będziemy wysyłać zaproszenia do udziału w konkursie" - powiedział PAP prezes kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Wojciech Gwizdak.

Architekci biorący udział w konkursie będą mogli składać projekty do 6 grudnia. Pracę zwycięskiego zespołu, na podstawie której będzie realizowany projekt modernizacji kieleckiego dworca i jego otoczenia, poznamy 19 grudnia.

"Architekci nie będą mieli łatwego zadania. Muszą zwrócić uwagę na najmniejsze detale, jak zaprojektowanie pojedynczej ławki, do urbanizacji w skali makro, czyli elewacji, wnętrza i otoczenia dworca" - dodał architekt.

Jak podkreśla prezes Gwizdak, bryła budynku dworca i rozwiązania komunikacyjne zostaną zachowane.

"To szczególny konkurs architektoniczny, bo większość z nich dotyczy zaprojektowania nowego obiektu, od podstaw. Tu mamy obiekt istniejący, a oprócz tego chroniony, bo zespół dworca został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Szczególnie chroniona jest kopuła dworca, ale to nie znaczy, że tam nie wolno nic zmienić" - mówił w sierpniu tego roku w rozmowie z PAP dyrektor Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta Artur Hajdorowicz.

Nagrodą w konkursie jest 30 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji na podpisanie umowy na koncepcję przebudowy dworca.

Oddany do użytku w 1984 r. (budowę rozpoczęto dziewięć lat wcześniej) dworzec autobusowy w Kielcach, jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków w mieście. Zbudowany na planie koła, ma formę rotundy zwieńczonej kopułą ze świetlikami. Stanowiska dla autobusów są rozmieszczone wzdłuż obwodu koła otaczającego budynek.Gmach nie był jednak remontowany od kilkunastu lat i niszczeje. 1 kwietnia władze Kielce kupiły budynek za blisko 20 mln zł od spółki PKS 2. Spółka nie chciała dłużej utrzymywać działalności dworcowej.Miasto planuje stworzyć w tym miejscu centrum komunikacyjne. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski szacował wcześniej koszt przedsięwzięcia na 30-40 mln zł. W kwietniu tego roku mówił, że odnowiony budynek może być oddany do użytku na koniec 2017 roku. Inwestycja będzie realizowana przy udziale środków Unii Europejskiej.Dworcem kieruje Zarząd Transportu Miejskiego. W czasie remontu przy dworcu zostanie stworzony tymczasowy system odprawy autobusów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA