PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejna obniżka interchange kwestią czasu

  • wnp.pl
  • 15 wrz 2014 08:43

Regulacje dotyczące maksymalnej opłaty interchange obowiązują od 1 lipca tego roku. Jak się okazuje, pilnie potrzebne są następne regulacje, w wyniku których stawki będą jeszcze niższe - tłumaczy Robert Łaniewski z Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

REKLAMA

- Polska przez ostatnie kilkanaście lat należała do krajów, w których opłaty interchange były najwyższe w Europie. Ubiegłoroczna inicjatywa legislacyjna umożliwiła obniżenie maksymalnego poziomu opłaty interchange do 0,5 proc. Visa Europe wprowadziła jednak regulację, która zakłada, że będzie możliwa realizacja transakcji transgranicznych ze stawkami niższymi niż wskazane w ustawie 0,5 proc. W ramach programu Visa będzie to 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych. To wprowadza ogromny zamęt na polskim rynku w działalności agentów rozliczeniowych i brak transparentności całego systemu opłat, które będą ponosić polscy przedsiębiorcy - wyjaśnia Łaniewski.

Jak dodaje ekspert, trzeba zatem wyrównać krajowe stawki interchange z tymi transgranicznymi. - Musimy dążyć do tego, żeby w naszym prawodawstwie polscy przedsiębiorcy wiedzieli, w jaki sposób mają funkcjonować w obrocie bezgotówkowym - zaznacza Łaniewski.

Jak mówi ekspert, istnieje w Polsce bardzo duża dysproporcja pomiędzy kosztami obsługi kart płatniczych a obsługą gotówki.

- Trzeba umożliwić polskim przedsiębiorcom, aby ta różnica w kosztach była jak najmniejsza. Zmniejszając koszty obsługi kart płatniczych, pozwalamy naszym przedsiębiorcom przełamać tę główną barierę kosztową - zaznacza Łaniewski.

Na zmianach w opłatach interchange zyskają nie tylko przedsiębiorcy, ale i klienci.

- W Polsce jedynie co w piątym punkcie handlowo-usługowym możemy swobodnie zapłacić kartą. Po przełamaniu tej głównej bariery przedsiębiorcy będą chętniej instalować terminale płatnicze, bo koszty związane z obsługą kart będą niższe. Wówczas klienci będą mogli swobodnie płacić kartami w coraz większej sieci punktów - wyjaśnia Łaniewski.

Należy spodziewać się, że opłaty interchange nie spadną poniżej 0,2 - 0,3 proc. Przede wszystkim ze względu na sprzeciw banków.

- Wyniki badań naukowych potwierdzają, że można jeszcze niżej zejść z nimi, ale pewnie będzie dosyć duży opór ze strony banków. Te instytucje osiągają bowiem przychody z interchange.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku, tak by uniknąć chaosu na tym rynku. W kwestii wysokości opłat interchange nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa - w krajach skandynawskich na przykład są poniżej 0,3 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA