PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne galerie handlowe i sieciowe sklepy poszukują menedżerów i specjalistów

  • Autor: PR
  • 25 kwi 2012 08:43

51 proc. pracodawców z branży handel detaliczny w Polsce zadeklarowało zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku, a 44 proc. ma takie plany na II kwartał. Badanie Antal Global Snapshot wskazuje, że pomimo spadku dynamiki zatrudnienia zapotrzebowanie firm na "kompetencje" okazało się większe niż prognozowano pod koniec ubiegłego roku.

REKLAMA

- Zatrudnienia specjalistów i menedżerów w branży handel detaliczny związane są przede wszystkim z rozbudową sieci. W tym roku wiele firm planuje otwarcie kilkunastu nowych sklepów. Nadal też powstają nowe galerie handlowe, a sieci spożywcze budują kolejne markety wchodząc do coraz mniejszych ośrodków. Dodatkowo na polskim rynku pojawiają się też nowe sieci, które prowadzą rekrutacje na stanowiska kierowników sklepów, specjalistów ds. rozwoju sieci, ale również dyrektorów zarządzających - komentuje Sebastian Stelmaszewski, konsultant Antal International specjalizujący się w rekrutacji specjalistów i menedżerów do branży handel detaliczny.

Mimo rozbudowy sieci handlowych niekorzystnie wzrósł odsetek pracodawców zwalniających kadrę średniego i wyższego szczebla - z 14 proc. do 17 proc.

- Zauważamy centralizację zarządzania w sieciach handlowych - kluczowe stanowiska zaczynają skupiać w sobie dotychczas osobne specjalizacje - np. sprzedaż, marketing oraz logistykę. Takie reorganizacje działów wpływają na redukcję zatrudnienia w organizacji. Niezmiennie jednak wysoko wykwalifikowani, wielozadaniowi specjaliści i menedżerowie są poszukiwani na rynku pracy - wyjaśnia Agata Olkowska, konsultantka Antal International specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów do branży handel detaliczny.

Sytuacja w branży Handel Detaliczny niekorzystnie odbiega od bardzo pozytywnych tendencji ogólnopolskich. W całym kraju 58 proc. pracodawców zadeklarowało, że rekrutowali specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku. W stosunku do ubiegłej edycji badania wskaźnik ten wzrósł o jeden procent. Natomiast w ciągu najbliższych 3 miesięcy plany zatrudnienia pracowników średniego i wyższego szczebla deklaruje 52 proc. pracodawców w Polsce.

- Wyniki 11. edycji badania Antal Global Snapshot jasno pokazują, że przewidywania dotyczące spowolnienia gospodarczego okazały się przesadzone. Wpłynęły one na ostrożniejsze prognozy - trzy miesiące wcześniej 4 proc. pracodawców deklarowało plany zatrudnienia w I kwartale - okazało się, że w rzeczywistości aż 58 proc. przedsiębiorców podjęło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie - komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Odsetek pracodawców zwalniających specjalistów i menedżerów utrzymuje się cały czas na niskim i stabilnym poziomie. Zwolnienia w I kwartale 2012 roku zadeklarowało 16 proc. przedsiębiorców wobec 15 proc. pod koniec ubiegłego roku. W najbliższych miesiącach zwolnienia przewiduje 15 proc. pracodawców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA