PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne poprawki w sprawie handlu w niedziele

  • Autor: PAP
  • 15 gru 2017 11:06

Kolejne poprawki w sprawie handlu w niedziele fot. Shutterstock

Placówki z przeważającą działalnością gastronomiczną maja być wyłączone spod zakazu handlu w niedziele - to nowy pomysł zaproponowany podczas obrad komisji w Senacie.

REKLAMA

W piątek podczas posiedzenia komisji gospodarki narodowej i innowacyjności senatorowie ponownie zaproponowali szereg poprawek do ustawy ograniczającej handel w niedziele.

Senatorowie rekomendują przyjęcie poprawki, która doprecyzowuje wyłączenie spod zakazu handlu w niedziele stacji paliwowych. W myśl tej poprawki zakaz nie będzie obowiązywał na stacjach paliw, "o ile powierzchnia przeznaczana na sprzedaż i ekspozycję towarów innych niż paliwa płynne nie przekracza powierzchni 80 metrów kwadratowych".

Senatorowie rekomendują także ograniczenie powierzchni placówek handlowych czynnych w niedziele na dworcach do 80 m kw.

Kolejne poprawki, do których pozytywnie odnieśli się senatorowie, sprecyzowały sprzedaż w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach. Handel w kwiaciarniach będzie dozwolony w niedziele, ale tylko gdy przeważająca działalność polega na handlu kwiatami, a w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach przeważająca działalność - na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi.

Komisje zaproponowały również wyłączenie spod zakazu handlu w niedziele sprzedaży ryb zarówno "z burty", jak i z punktów pierwszej sprzedaży. Początkowo komisje proponowały wyłączenie spod zakazu jedynie punktów pierwszej sprzedaży ryb. Jednak podczas dyskusji przyznano, że nie we wszystkich portach znajdują się takie punkty i rybacy prowadzą sprzedaż "z burty". Komisja poparła zatem poprawkę senatorów PO Kazimierza Kleiny oraz Roberta Dowhana, którzy zaproponowali szersze wyłączenie.

Podczas posiedzenia zarekomendowano także wyłączenie spod zakazu tych placówek handlowych, w których przeważa działalność gastronomiczna.

Senatorowie są także zdania, że zakaz handlu nie powinien obowiązywać w jednostkach wojskowych, a nie tak jak uchwalił Sejm - w garnizonach. Zdaniem senatorów pojęcie garnizon jest zbyt obszerne, bo może oznaczać też miasta czy miasteczka, dlatego rekomendują zawężenie tego przepisu.

Jedna z poprawek doprecyzowuje ustawę tak, aby spod zakazu nie zostały wyjęte placówki działające e na zasadzie franczyzy. Senatorowie rekomendują dodanie zapisu mówiącego o tym, że właściciel będzie mógł otworzyć sklep w niedziele tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Senator Aleksander Pociej (PO) zaproponował, by to przedsiębiorcy sami decydowali, które dwie niedziele w miesiącu byłyby wolne od handlu. Poprawka ta nie została jednak zarekomendowana przez komisję.

Senator Jan Rulewski (PO) zaproponował, by do ustawy wprowadzić poprawkę, która całkowicie zakazywałaby handlu w niedziele w sklepach alkoholowych. Komisja nie rekomenduje przyjęcia tej poprawki.

  • 1
  • 2
  • dominika 2017-12-28 19:12:56
    w tej sprawie powinno być REFERENDUM, niech każdy obywatel się wypowie !!!
    to największa głupota zamknąć sklepy, właśnie w niedzielę całe rodziny robią zakupy domowe razem, czy nikt tego nie zauważa ??? w tygodniu taka sytuacja nie może się zdarzyć !!!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA