PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne sieci handlowe zmienią właściciela

  • www.portalspozywczy.pl
  • 24 sty 2014 19:41

W ciągu najbliższych kilku lat można spodziewać się jeszcze kilku znaczących transakcji przejęć na rynku handlu. Będzie to związane między innymi z wychodzeniem z inwestycji funduszy typu private equity i rosnącą konkurencją - ocenia Krzysztof Badowski, partner zarządzający w Roland Berger.

REKLAMA

- Kilku większych transakcji można jeszcze się spodziewać w najbliższych latach, choćby dlatego, że rynek cały czas jest dość mocno rozdrobniony, a także dlatego, że sporo aktywów pozostaje w rękach funduszy private equity, których strategie inwestycyjne opierają się nie tylko na wzroście organicznym, ale też na przejęciach - mówi Krzysztof Badowski w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

- Wiele funduszy, jak Enterprise Investors, Mid Europa, Advent, Argus czy Resource Partneres, są zaangażowani w tym segmencie. Sektor jest interesujący, prawdopodobnie większość funduszy myśli o tym, by skokowo zwiększyć skalę swoich aktywów - dodaje.

Jego zdaniem, wcześniej czy później aktywa pozostające w funduszach trafią na rynek, bo nie są to inwestorzy strategiczni, więc nie będą chcieli ich trzymać w nieskończoność. Jak podkreśla, niektóre aktywa pozostające obecnie w rękach funduszy są bardziej dojrzałe do wyjścia na rynek i takie, które są relatywnie "świeże" w portfelach funduszy.

- Aktywem, które już od dłuższego czasu pozostaje w portfelu funduszu private equity i ma wystarczającą skalę by transakcja była zauważalna, kiedy się wydarzy, jest Dino, sieć znajdująca się w rękach Enterprise Investors. Jeśli chodzi o Żabkę, to wydaje mi się, że nie jest to jeszcze czas wyjścia funduszu z tej inwestycji. Przeciwnie, myślę, że Mid Europa Partners jeszcze nie powiedział ostatniego zdania i pewnie rozgląda się za dodatkowymi celami, co było widać po zagorzałej potyczce z Adventem o Eko Holding - ocenia ekspert.

I dodaje, że nie jest wykluczone, iż Dino może zmienić właściciela w ciągu najbliższego roku lub dwóch.

- Dino może być potencjalnie dojrzałe do transakcji w ciągu 12-24 miesięcy. Natomiast Eko Holding jest od niedawna w portfelu funduszu Advent. Z kolei Żabka prawdopodobnie jeszcze dwa-trzy lata może spokojnie pobyć w portfelu Mid Europa - spekuluje partner Roland Berger. Ekspert wymienia także sieci pozostające w polskich rękach. Chodzi o takie aktywa jak Polomarket, Stokrotka, Piotr i Paweł. - One też wcześniej czy później mogą pojawić się jako cel akwizycji, bo różnica skali między największymi graczami, a graczami średniej wielkości będzie się powiększać. Proszę zwrócić uwagę na skalę działalności Biedronki i jej nowe plany strategiczne, wejścia w nowy format, a także na skalę transakcji Auchan z Realem - mówi Krzysztof Badowski.

Jego zdaniem, inwestorzy cały czas się interesują aktywami detalicznymi. Wystarczy przypomnieć próbę sprzedaży Stokrotki, która wzbudziła ogromne zainteresowanie zarówno inwestorów strategicznych, jak i finansowych. - Aktywów o odpowiedniej skali jest coraz mniej, więc zainteresowanie poszczególnych graczy, którzy chcą konsolidować ten rynek będzie skupiało się na ograniczonej liczbie sieci. Największe to Polomarket i Stokrotka, myślę, że wszyscy potencjalni inwestorzy zgłaszają się do nich z zapytaniami, regularnie co kilka miesięcy, czy przypadkiem nie zmienili zdania i nie chcą się sprzedać - ocenia ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA