PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Komercyjne otwarcie dworców kolejowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 wrz 2015 10:56

Komercyjne otwarcie dworców kolejowych Dworzec Centralny w Warszawie

PKP ma nowy plan na dworce kolejowe. Mają być lepiej dopasowane do potrzeb klientów. To oznacza otwarcie na rynek sieci handlowych.

REKLAMA

Podstawowym elementem strategii PKP, oprócz położenia większej wagi na czystość i bezpieczeństwo, ma być nowa kategoryzacja dworców. Powstało 6 głównych kategorii, do których przypisano wszystkie polskie dworce kolejowe. Przynależność do jednej z nich ma warunkować m.in. zestaw najemców.

Najważniejsze polskie dworce zostały włączone do grupy Premium. Jest ich łącznie 16. To obiekty w dużych miastach obsługujące ruch międzynarodowy, międzywojewódzki i regionalny. W każdym z nich oferta komercyjna ma gwarantować takie usługi, jak bankomat, prasa, gastronomia, ale również miejsce do zabaw dla dzieci czy wypożyczalnia samochodów.

Kolejna kategoria to grupa Wojewódzki. W jej skład wejdzie 15 dworców. Powstaną w nich podstawowe usługi, takie jak niewielka oferta gastronomiczna czy prasowa. Kategoria Aglomeracyjny ma obejmować dworce obsługujące ruch lokalny - łącznie 105 obiektów. To m.in. dworzec Warszawa Śródmieście. W tego typu obiektach funkcje komercyjne nie będą obecne.

Oprócz powyższych dworce PKP mają funkcjonować w ramach grupy Regionalny (95 dworców), Lokalny (336 dworców) - z niewielkim zakresem usług zlokalizowanych na peronie, a także Turystyczny (15 dworców). 

Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Jarosław Bator, członek zarządu PKP, każdy z dworców ma być wynajęty w sposób przemyślany. Firmie nie zależy bowiem na wynajęciu całej powierzchni, ale przede wszystkim na zapewnieniu domyślnego zestawu najemców. Komercjalizacją ma zająć się zespół PKP, bez wsparcia firm zewnętrznych.

Oprócz kategoryzacji, PKP prowadzi prace modernizacyjne. W 2015 złotych na ten cel zostanie przeznaczonych łącznie 337 mln złotych. W ubiegłym było to 207 mln. Do tej pory zrealizowano 25 projektów, ale do końca tego roku liczba odnowionych dworców wzrośnie do 90. Przed rokiem było ich zaledwie 21. 

Stopień modernizacji zależy od obecnego stanu obiektu oraz jego docelowej kategorii. Warszawa Centralna przeszła remont schodów i pochylni. Z kolei znacznie większe inwestycje związane były z budynkiem dworca w Rawiczu.

W tym momencie największy zakres prac realizowany jest w Bydgoszczy (197 mln złotych - koniec w listopadzie br.), Gliwicach (156 mln złotych - koniec w grudniu br.) oraz w Szczecinie (117 mln złotych - koniec w grudniu br.).

Oprócz modernizacji PKP prowadzi także działania estetyzacyjne mniejszych budynków. Od czerwca 2014 do czerwca 2015 wyremontowano w ten sposób 60 dworców za 14 mln złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA