PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Komercyjny rynek Poznania na granicy przesycenia

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 sty 2015 11:47

Komercyjny rynek Poznania na granicy przesycenia

Wysoki poziom nasycenia powierzchnią handlową oraz niewystarczająco dynamiczny rynek biurowy to poważne zagrożenia, jakie mogą wpłynąć na przyszłość poznańskiego rynku komercyjnego. - Miasto musi podjąć poważne działania, by kolejne lata mogły być dla rynku korzystne - powiedział podczas Property Forum Poznań 2015 Wojciech Sztuba, partner zarządzający, TPA Horwath Management Sp. z o.o.

REKLAMA

- Już dziś wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową w Poznaniu jest na bardzo wysokim poziomie. Po otwarciu kolejnych, dużych obiektów będzie już rekordowy - powiedział Wojciech Sztuba. Nowa podaż oznacza, że na tysiąc Poznaniaków przypadać będzie więcej powierzchni handlowej, niż średnio w Europie Zachodniej.

- Czy więc jest tu potencjał na kolejne inwestycje? To trudne pytanie. W zachodniej Europie bardzo duże znaczenie ma dziś tzw. hight street, czyli lokale handlowe przy głównych ulicach miast. W Poznaniu tego typu działalności brakuje i być może w przyszłości będzie się rozwijać - dodał.

Trudna sytuacja panuje również na rynku biurowym. - Poznański rynek biurowy jest względnie niewielki, co sprawia, że brakuje mu dużej płynności. To zwiększa ryzyko realizacji nowych inwestycji oraz ogranicza zainteresowanie funduszy inwestycyjnych - stwierdził Sztuba.

Jeśli chodzi o szanse dla lokalnego rynku biurowego, przedstawiciel TPA Horwath wskazał na olbrzymi potencjał tkwiący w lokalnych przedsiębiorstwach. - Dziś to problem, bowiem każda firma chce mieć swoją własną siedzibę. Przez to popyt na powierzchnie biurowe jest niższy. W przyszłości to się jednak może zmienić - dodał.

Jak podsumował Wojciech Sztuba, dalszy rozwój lokalnego rynku komercyjnego zależy w dużym stopniu od działań władz miasta. - Jeśli uda się doprowadzić do szybszego rozwoju Poznania, wtedy możemy liczyć na odblokowanie rynku. Istotne jest tu pobudzenie lokalnego biznesu - powiedział podczas Propery Forum Poznań 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA