PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Komisje senackie zarekomendowały poprawki do ustawy o handlu w niedziele

 • Autor: PAP
 • 12 gru 2017 12:06

Komisje senackie zarekomendowały poprawki do ustawy o handlu w niedziele Shutterstock

Ograniczenie do 80 metrów kwadratowych powierzchni obiektów handlowych znajdujących się przy dworcach, które będą otwarte w niedziele - to jedna ze zmian zarekomendowana we wtorek przez senackie komisje do ustawy ograniczającej handel w niedziele.

REKLAMA

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej odbyła się dyskusja nad ustawą ograniczającą handel w niedziele.

Jedna z poprawek zarekomendowana przez komisje doprecyzowuje projektowane przepisy tak, aby spod zakazu nie zostały wyjęte placówki funkcjonujące na zasadzie franczyzy. Senatorowie dodali zapis mówiący o tym, że właściciel będzie mógł otworzyć sklep w niedziele tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Senator Stanisław Kogut (PiS) zaproponował, aby w przepisie dotyczącym stacji paliw dodać ograniczenie powierzchniowe. W myśl tej poprawki zakaz nie będzie obowiązywał na stacjach paliw "o ile powierzchnia przeznaczana na sprzedaż i ekspozycję towarów innych niż paliwa płynne nie przekracza powierzchni 80 metrów kwadratowych". Komisja zarekomendowała przyjęcie tej poprawki.

Podobna poprawka została wprowadzona w zapisach dotyczącym placówek handlowych na dworcach. Członkowie komisji zaproponowali, by handel w placówkach na dworcach był możliwy z wyjątkiem obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 80 m kw.

Senatorowie poparli także poprawkę senatora Antoniego Szymańskiego (PiS), która precyzuje zapisy dotyczące handlu w niedziele w piekarniach, cukierniach i lodziarniach. W myśl poprawki chodzi o to, by handel był dozwolony w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi.

Na sprawozdawcę komisje wyznaczyły senatora Andrzeja Stanisławka (PiS).

Senat ma się zająć ustawą jeszcze we wtorek, po godz. 15.

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 24 listopada br.

Zgodnie z jej zapisami od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

 • 1
 • 2
 • Marzena 2017-12-13 10:26:37
  Ustawa spełnia duże cele społeczne i gospodarcze, im więcej nad nią prac i poprawek tym powinna być lepsza, jestem jej zwolenniczką
 • kross 2017-12-13 10:19:21
  Ciekawe czy sejm doda swoje poprawki? Ale widać, że senatorowie mocno wsłuchują się w głosy branzy i ucinają wszystkie niejasności, ale ustawa jest w porządku, warto żeby weszła w życie jak najszybciej
 • arek 2017-12-13 10:14:02
  To uszczegółowienie wszystkich dwuznaczności dobrze zrobi tej ustawie, wydaje się, że dzięki temu będzie po prostu lepsza

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA