PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Komu i za ile, czyli świąteczne wydatki Polaków

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 gru 2015 14:01

Komu i za ile, czyli świąteczne wydatki Polaków Fot. Fotolia

Na prezenty, które kupimy bliskim z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, większość z nas wyda nie więcej niż 500 zł. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Okazje. Na co konkretnie przeznaczymy te pieniądze? Do kogo trafią zakupione upominki? Czy świąteczna gorączka zakupów trwać będzie aż do samej Wigilii?

REKLAMA

Zdecydowanie najwięcej prezentów z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia otrzymają dzieci. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Okazje wynika bowiem, że prezent dla nich planuje przygotować, aż 65 proc. ankietowanych. Niewiele mniej, bo 60 proc., miłą niespodziankę sprawi swojej partnerce lub partnerowi. 51 proc. respondentów nie zapomni o rodzicach lub opiekunach, a 32 proc. obdaruje również rodzeństwo.

Nieco zaskakujące wydają się wyniki raportu mówiące o tym, kiedy zaczynamy planowanie świątecznych zakupów. Obserwując oblężenie galerii handlowych na kilka dni przed świętami, wydawać by się mogło, że wybieranie prezentów zostawiamy na ostatnią chwilę. Okazuje się jednak, że 37 proc. ankietowanych robi to aż miesiąc przed Wigilią, a 27 proc. na 2-3 tygodnie przed. Do poszukiwania idealnych upominków dla bliskich w ostatniej chwili lub 2-3 dni wcześniej przyznało się jedynie 3 proc. badanych.

Prezenty dla małych i dużych

Smartfony, tablety czy laptopy jeszcze jakiś czas temu były najpopularniejszymi prezentami dla dzieci. W ostatnim czasie zmienia się jednak podejście rodziców, którzy zaczynają dostrzegać zagrożenie związane ze zbyt częstym i długim korzystaniem maluchów z tego rodzaju sprzętów. Być może dlatego, na pierwszym miejscu listy podarunków, które planujemy dać najmłodszym członkom rodziny, znalazły się gry planszowe. Wskazało je 37 proc. respondentów. Bardzo popularne okazały się również zabawki edukacyjne (35 proc.), czyli takie, które wspierają rozwój dziecka, działają pozytywnie na jego kreatywność lub wpływają na zdolności manualne. Trzecie miejsce należy z kolei do uwielbianych przez maluchy klocków (33 proc.). Zabawki te, coraz częściej pojawiają się w wersji drewnianej, która uważana jest za bardziej ekologiczną i bezpieczną. Mocną pozycję mają wciąż gry komputerowe, które zamierza pozostawić pod choinką 33 proc. ankietowanych. Natomiast elektronikę, czyli wspomniane wcześniej tablety czy smartfony, już jedynie 9 proc. badanych.

Dorosłym członkom rodziny, partnerom lub przyjaciołom, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, najczęściej planujemy sprezentować perfumy. Ten pachnący podarunek wskazało 37 proc. respondentów. Popularnymi prezentami są również artykuły spożywcze (35 proc.), książki (33 proc.) i ubrania (33 proc.). Dosyć często bliskim pozostawiamy pod choinką także biżuterię (23 proc.) oraz dodatki i akcesoria, takie jak paski, krawaty czy torebki (20 proc.).

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • Śnieżynka 2015-12-18 10:11:26
    Staram się robić prezenty do 50 zł, w tym roku tylko Zniszcz To Pudło ciutke przekroczyło ten limit (53 zł). Jeśli mam pomysł na coś większego, składam się z kimś. O prezentach myślę już w listopadzie, żeby wydatki się rozłożyły i żeby nie robić tego na ostatnią chwilę, bo przed świętami ruch w centrach handlowych jest ogromny, a to generuje dodatkowy stres.
  • kasia 2015-12-08 07:34:16
    U mnie w tym roku będzie skromnie bo roku od debetu nie chcę zaczynać. Mam nadzieję że pomoże mi w tym karta z wyświetlanym stenem konta z getin banku, Przynajmniej nie będę miała wymówek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA