PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Konkurs na mural na elewacji Galerii Krakowskiej rozstrzygnięty

  • Autor: PAP
  • 20 mar 2013 19:15

Praca Justyny Posiecz-Polkowskiej, artystki związanej z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Mall Wall Art na mural na elewacji Galerii Krakowskiej. Projekt, którego autorka otrzyma 20 tys. zł nagrody, zostanie zrealizowany w maju.

REKLAMA

Mural zajmie ponad 1,4 tys. m kw. powierzchni zewnętrznej elewacji budynku od strony dworca PKP. Będzie przedstawiał rozmaite figury w odcieniach metalicznych i białych.

Laureatka konkursu powiedziała, że chciała, aby jej projekt nawiązywał nie do współczesnej, ale do dawnej sztuki polskiej. "Bezpośrednią inspiracją były płaskorzeźby krakowskiego artysty Jana Szczepkowskiego. Sięgnęłam do czegoś, co się zatraciło, zatarło w pamięci. Młodzi twórcy rzadko czerpią z tego, co było, dlatego moim celem było przypomnieć o tym, nawiązać do modernizmu. Zamierzałam nawiązać również do lat 70. i 80., w których powstawało bardzo dużo mozaik, płaskorzeźb dekoracyjnych" - tłumaczyła Posiecz-Polkowska.

Konkurs miał charakter otwarty i nie narzucał żadnych ram tematycznych. Wzięło w nim udział 505 prac autorstwa twórców street artu z całego świata.

Jak wyjaśnił pomysłodawca konkursu Mall Wall Art, dyrektor Galerii Krakowskiej Ryszard Wysokiński, organizując konkurs chciał otworzyć galerię na nowe prądy w sztuce, "przemienić jej industrialną fasadę w artystyczną wizytówkę miasta, rozpoznawalną na całym świecie".

"Od początku uważałem, że jedynym ograniczeniem dla artystów powinny być granice ich wyobraźni oraz wielkość powierzchni muralu. Zwyciężył projekt znakomicie łączący to, o co nam w tym konkursie chodziło: nowoczesną, stonowaną formę zanurzoną w najlepszych tradycjach polskiej sztuki" - powiedział Wysokiński.

Przedstawiciele komisji konkursowej uznali, że mural Posiecz-Polkowskiej znakomicie wpisze się w otoczenie, w jakim zostanie zrealizowany.

Zdaniem prof. Zbigniewa Bajka z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, "zwycięska praca spełnia wszystkie wymogi stawiane przez organizatorów konkursu, a jednocześnie wyróżnia się spośród ogromnej liczby pomysłów zgłoszonych na konkurs formą, kolorystyką, +sposobem dialogowania+ z budynkiem, na którym się znajdzie, z bezpośrednim otoczeniem oraz z Krakowem - jego przeszłością i współczesnością".

"Rozwiązanie totalne, a jednocześnie atrakcyjne w każdym fragmencie. Twórcze nawiązanie do wspaniałych tradycji polskiej i krakowskiej sztuki. Przestrzenność rysunku dobrze wspomaga architekturę bocznej, zapomnianej dotychczas, elewacji budynku Galerii Krakowskiej" - powiedział o zwycięskiej pracy główny plastyk Krakowa, Jacek Maria Stokłosa.

Dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Maria Anna Potocka zauważyła, że "projekt jest abstrakcyjny, ale zarazem przenosi ideę modernizmu, postępu i walki". "Jest kompozycją malowaną, ale wygląda jak rzeźba. Jest precyzyjnie i bezbłędnie wykonany i na dodatek nie kłóci się z architekturą, gładko przenikając jej komplikacje" - oceniła.

Galeria Krakowska jest galerią handlową wybudowaną w latach 2004-2006 w centrum Krakowa, tuż przy Dworcu Głównym, niedaleko Rynku Głównego. Jej powierzchnia całkowita wynosi 129 tys. m kw. Wewnątrz trzykondygnacyjnego budynku znajduje się ok. 270 sklepów oraz kilkadziesiąt restauracji i kawiarni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA