PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Konserwatorzy sztuki i historycy o olsztyńskich centrach handlowych: Gigantyczna bryła betonu i grobowiec

  • Autor: PAP
  • 28 lis 2011 22:15

Rozbudowujący się i modernizujący Olsztyn coraz mocniej odcina się od swoich architektonicznych i historycznych korzeni - uważają konserwatorzy sztuki i historycy, którzy w poniedziałek spotkali się na konferencji "Ocalić dawny Olsztyn".

REKLAMA

Zdaniem biorących udział w dyskusji niefortunna jest m.in. zabudowa bezpośredniego sąsiedztwa ratusza - z jednej strony jest to "gigantyczna bryła betonu", jak określił dr Jacek Wysocki centrum handlowe, z drugiej - zbudowany z czarnego kamienia budynek handlowo-usługowy, zwany w mieście złośliwie "grobowcem" lub "czarną perłą".

Zdaniem uczestników spotkania zmiany w miejskim krajobrazie zachodzą tak szybko i są tak niepokojące, że jeśli proces ten nie zostanie w sposób mądry zatrzymany, za kilkanaście, kilkadziesiąt lat klimat przedwojennego Olsztyna będzie można poznać wyłącznie na widokówkach czy w albumach.

"Jeśli tak dalej pójdzie, za kilkadziesiąt lat nie będzie w mieście czego bronić" - mówił Wysocki twierdząc, że konserwatorzy zabytków winni walczyć o to, by zabytki nie były oszpecane współczesnymi budynkami, które się z nimi nie komponują.

Historycy sztuki podkreślali, że współczesne budynki stylizowane na zabytki są brzydkie, tandetne, pracownik olsztyńskiego zamku, autor monografii Olsztyna, Andrzej Rzepołuch określił je jako "rozpaczliwie szukające stylu".

W spotkaniu, które muzealnicy zorganizowali w olsztyńskim ratuszu, wzięło udział kilkadziesiąt osób. Przedstawiciel prezydenta Olsztyna, Tadeusz Prusiński, witając zebranych powiedział, że ta dyskusja ma "wskazać kierunki rewitalizacji miasta".

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - OUTLET CENTER

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA