PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Konsumenci pozostają ostrożni

  • Autor: Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker
  • 23 cze 2016 15:59

Konsumenci pozostają ostrożni Fot. Fotolia

Z przedstawionego przez GUS majowego przeglądu sytuacji w gospodarce wyłania się obraz lekko optymistyczny, ale nie brakuje też sygnałów ostrożnego podejścia do przyszłości, zarówno ze strony przedsiębiorców, jak i konsumentów.

REKLAMA

 Choć generalnie utrzymywały się pozytywne tendencje większości wskaźników makroekonomicznych, to jednak ich dynamika była maju nieco niższa, niż miesiąc wcześniej. Dotyczyło to przede wszystkim produkcji przemysłowej, która zwiększyła się o 3,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, co było wynikiem wyraźnie słabszym niż kwietniowa zwyżka o 6 proc. W przypadku produkcji budowlano-montażowej zanotowano jedynie niewielkie zahamowanie trwającej od wielu miesięcy spadkowej tendencji. Jej spadek wyniósł w maju 13,7 proc., podczas gdy w kwietniu sięgał 14,9 proc. W przemyśle poprawa miała miejsce w sektorze przetwórstwa i produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych, zaś spadek dotyczył głównie segmentu związanego z wytwarzaniem energii. Zniżkowała produkcja we wszystkich segmentach budownictwa, jednak szczególnie mocny był on w budownictwie specjalistycznym, co należy wiązać z wolniejszym uruchamianiem projektów w energetyce, transporcie drogowym i kolejowym, gdzie inwestycje są wciąż w fazie dalekiej od rozpoczęcia realizacji na większą skalę. Przedstawiciele zarówno przemysłu, jak i budownictwa z mniejszym niż poprzednio optymizmem oceniają perspektywy na najbliższą przyszłość.

Najbardziej zastanawiająca jest utrzymująca się, mimo postępującej poprawy na rynku pracy, wzrostu wynagrodzeń i uruchomienia programu 500 plus, ostrożność konsumentów w ocenie przyszłej sytuacji. Gospodarstwa domowe nie sygnalizują chęci zwiększenia zakupów, ale też nie widzą możliwości zwiększania oszczędności i generalnie nieco gorzej niż poprzednio oceniają perspektywę poprawy w gospodarce, choć nie narzekają na bieżącą sytuację. Stopa bezrobocia zmalała w maju do 9,1 proc., co jest wynikiem najlepszym od prawie ośmiu lat, w wysokim, stałym tempie 2,8 proc. zwiększa się poziom zatrudnienia, rosną przeciętne płace, zwiększa się także presja na dalszy ich wzrost, zapowiadane są też regulacje, mające na celu zwiększenie dochodów osób najmniej zarabiających, a mimo to postawy konsumentów są dość powściągliwe w kwestii wydatków.

Umiarkowany optymizm przedsiębiorców i konsumentów oraz nieco słabsza dynamika wzrostu produkcji, przy utrzymującej się spadkowej tendencji w budownictwie, pozwala oczekiwać jedynie niewielkiej poprawy tempa wzrostu PKB w drugim kwartale, po dość słabych wynikach z pierwszych trzech miesięcy roku. Mimo nienajlepszej sytuacji w otoczeniu, wciąż możemy liczyć na pozytywne efekty w handlu zagranicznym, dzięki utrzymującej się nadwyżce eksportu nad importem. Na silniejszy wzrostowy impuls ze strony inwestycji i konsumpcji można liczyć najwcześniej w drugiej połowie roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA