PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kryzys kładzie się cieniem na europejskim rynku nieruchomości, ale perspektywy są optymistyczne

  • Autor: Propertynews.pl
  • 31 lip 2012 14:44

Kryzys kładzie się cieniem na europejskim rynku nieruchomości, ale perspektywy są optymistyczne

W drugim kwartale bieżącego roku wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie wyniósł 29,2 mld euro i był wyższy w porównaniu z pierwszym kwartałem o 7,9 proc. Wartość inwestycji w skali rocznej nieznacznie wzrosła (0,6 proc.) do poziomu 124,6 mld euro. Oznacza to jednak spadek inwestycji o 19,4 proc. w porównaniu ze średnią z poprzednich 5 lat.

REKLAMA

Wolumen obrotów w pierwszym półroczu bieżącego roku był niższy o 17,7 proc. niż w drugiej połowie 2011 roku.

Za wzrost wolumenu inwestycji odpowiadają głównie inwestorzy zagraniczni, których aktywność w porównaniu z pierwszym kwartałem wzrosła o 48,3 proc., dzięki czemu ich udział w rynku zwiększył się z poziomu 35 proc. w 2011 r. do 48 proc.

Wartość inwestycji podmiotów krajowych, które wykazują coraz większą ostrożność na rynkach inwestycyjnych, zmniejszyła się w porównaniu z pierwszym kwartałem o 13,7 proc.

- Obroty na europejskim rynku inwestycyjnym w nieruchomości w drugim kwartale były wyższe od oczekiwań, ale cieniem na rynkach wyraźnie kładzie się kryzys zadłużenia w strefie euro - tłumaczy Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) firmy Cushman & Wakefield.

- Nawet inwestorzy, którzy wcześniej byli aktywni, czekają na rozwój wydarzeń. Na aktywność inwestycyjną wpływa nie tylko kryzys zadłużenia państw, ale również kłopoty znacznej części sektora bankowego i niepewność w gospodarce i na rynkach pracy. Jednak wzrost ostrożności inwestorów w mniejszym stopniu dotyczy najlepszych aktywów. Zamożni inwestorzy indywidualni oraz instytucje finansowe zarządzające majątkami rodzinnymi, a także międzynarodowe fundusze i instytucje są nadal zainteresowane najlepszymi i najbezpieczniejszymi aktywami. W niektórych obszarach popyt wzrasta, ponieważ inwestorzy podchodzą bardziej realistycznie do wycen i preferują stabilność nieruchomości i generowanych przez nie przychodów od niestabilnych rynków akcji lub mało rentownych obligacji - podsumowuje.

Największą aktywność inwestycyjną w drugim kwartale bieżącego roku odnotowano w sektorze biurowym, na który przypadło 57 proc. wszystkich inwestycji. Wartość obrotów w tym sektorze wzrosła w porównaniu z pierwszym kwartałem o 19,8 proc. do poziomu 16,5 mld euro. Był to najwyższy wzrost w drugim kwartale od 2007 roku.

Również dzięki wzrostowi wolumenu inwestycji w nieruchomości magazynowe o 21 proc. udział tego sektora w rynku zwiększył się do 8,5 proc. Wynika to jednak z niewielkiej aktywności w tym sektorze w pierwszym kwartale, a wartość obrotów jest nadal o 14 proc. niższa od średniej pięcioletniej.

  • halus 2012-08-08 11:48:07
    Widzę po bazach Jartomu, że część nieruchomości znika, ale pojawiają się nowe, więc chyba sytuacja tak źle nie wygląda. Sądzę, że w tym roku dojdzie do wielu transakcji, ale to głównie ze względu na aktualne ceny nieruchomości.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - OUTLET CENTER

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA