PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kto zyska na obniżce intercharge?

  • Autor: wyborcza.biz
  • 25 mar 2014 09:47

Banki będą rekompensować sobie straty powstałe w wyniku obniżenia stawki interchange m.in. rozwijaniem nowych technologii i większą transakcyjnością. Jak zareagują sprzedawcy? Czy obniżą ceny w związku z niższymi prowizjami? - pisze Piotr Waś z Ingenico na łamach portalu wyborcza.biz.

REKLAMA

Niektórzy eksperci wskazują, że przynajmniej na wstępnym etapie to oni będą głównym beneficjentem niższej stawki IF. Nie obniżając cen produktów, zanotują wzrost przychodów z tytułu mniejszych prowizji.W przypadku sieci handlowych teza o rozszerzeniu akceptacji z pewnością znajdzie potwierdzenie, gdyż tylko kwestią czasu jest wprowadzenie płatności kartowych przez Biedronkę. Nie ulega wątpliwości, że zapisana w ustawie stawka interchange fee na poziomie 0,5 proc. da tej sieci silny impuls do poszukiwania alternatywy dla drogiej w obsłudze gotówki. Będzie to ważne wydarzenie dla rynku i z pewnością przełamie barierę w myśleniu o transakcjach elektronicznych.

W dalszej perspektywie można zakładać, że z niektórych punktów handlowo-usługowych znikną tekturki z napisami "płatność kartą od 10 zł". Również część punktów, które do tej pory konsekwentnie odmawiały płatności kartami, z pewnością zmieni zdanie. Nie będzie to jednak, przynajmniej na początku, masowa adaptacja. Nic nie wskazuje także na to, aby konsumenci zauważyli istotne oszczędności w swoich portfelach. Czy zatem zyskają tylko duzi sprzedawcy?Kluczowy efekt zmian będzie zapewne widoczny po stronie sprzedawców, którzy - nawet jeśli nie zdecydują się na odczuwalne dla konsumentów obniżki cen - będą wykazywać większą skłonność do akceptacji płatności kartowych, co wpłynie korzystnie na rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA