PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lipcowy Barometr Carrefour: Ożywienie będzie, ale nie spektakularne

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 lip 2013 10:06

Lipcowa wartość Barometru Carrefour - Wskaźnika Koniunktury Konsumenckiej wzrosła w porównaniu z notowaniem z poprzedniego miesiąca o 1,9 punktu i wyniosła -11 punktów (w skali od -100 do +100). W drugiej połowie 2013 roku spodziewane jest nieznaczne ożywienie gospodarcze - na poziomie pomiędzy 1 a 2 procent - wynika z analiz IBnGR.

REKLAMA

Na zmianę wartości Barometru Carrefour pozytywnie wpłynęły: wzrost skłonności konsumentów do zakupów, wzrost bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej, poprawa ogólnego klimatu koniunktury w handlu, wzrost realnej dynamiki sprzedaży detalicznej oraz spadek inflacji. Wzrost wartości Barometru łagodzony był przez: spadek nominalnej dynamiki wartości kredytów i pożyczek udzielonych gospodarstwom domowym oraz spadek nominalnej dynamiki przeciętnych wynagrodzeń brutto w sektorze przedsiębiorstw. Neutralne dla wartości Barometru było utrzymanie się na niezmienionym poziomie dynamiki liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw.

To już kolejny wzrost notowania Barometru Carrefour - Wskaźnika Koniunktury Konsumenckiej - w czerwcu jego wartość wzrosła (w porównaniu z majem) o 2,6 punktu, a w lipcu o 1,9 pkt.. Pomimo drugiego z rzędu wzrostu notowania Barometru, jego wartość nadal znajduje się znacząco poniżej poziomu neutralnego, czyli zera. Stanowi to potwierdzenie obserwowanej na rynku dominacji negatywnych czynników i świadczy o utrzymywaniu się złego stanu koniunktury gospodarczej. Warto jednak zwrócić uwagę, że obecna wartość wskaźnika znalazła się na poziomie najwyższym od września 2011 roku. Może to stanowić zapowiedź poprawy koniunktury i powolnego wzrostu dynamiki spożycia indywidualnego, czyli konsumpcji, w najbliższych miesiącach. Oczekiwanie takie zgodne jest z aktualnymi prognozami IBnGR, według których w drugiej połowie 2013 roku powinno rozpocząć się ożywienie gospodarcze.

- Naszym atutem jest to, że cały czas wnikliwie obserwujemy rynek i na bieżąco dostosowujemy naszą strategię do zmieniających się realiów gospodarczych. Barometr Carrefour pozwala nam zyskać wiedzę na temat tendencji i zmian na rynku, ma także właściwości prognostyczne, co jest istotne przy podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących kierunków rozwoju firmy na polskim rynku - mówi Jean Anthoine, prezes Carrefour Polska.

Słabe wyniki pierwszego półrocza sprawiają wprawdzie, że w całym 2013 roku tempo wzrostu gospodarczego będzie najniższe od ponad dekady, jednak w kolejnych kwartałach sytuacja będzie się poprawiać.

- W pierwszej połowie roku tempo wzrostu gospodarczego utrzymywało się na poziomie poniżej jednego procenta, a w drugiej połowie powinno ono osiągnąć poziom między 1 a 2 procent. Ożywienie nie będzie zatem spektakularne - zapowiada dr Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA