PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź szykuje kolejną komercyjną rewitalizację miejskich budynków

  • Autor: PAP
  • 25 mar 2015 08:05

"Zielony dach" powstać ma w Łodzi na pofabrycznych zabudowaniach przy ul. Sienkiewicza, w centrum miasta.

REKLAMA

Władze miasta ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy budynków pofabrycznych przy ul. Sienkiewicza przy pasażu Schillera wraz z otoczeniem i zaprojektowaniem "zielonych dachów". To jedno z zadań wybranych przez łodzian do realizacji na ten rok w ramach budżetu obywatelskiego. Koszty fazy projektowej mają nie przekroczyć 1 mln zł.

Pofabryczne zabudowania pochodzą z początku XX wieku - mieściła się w nich fabryka wyrobów dzianych Maurycego Hirszmana. Obiekty są wpisane do miejskiej ewidencji zabytków. Obecnie pod tym adresem znajduje się już kilka tzw. Lokali kreatywnych, w tym restauracja, tworząc kolejną strefę off-ową w Łodzi, która ma przyciągać mieszkańców i turystów.

"W ramach konkursu chcemy, żeby pojawiły się propozycje w jaki sposób tę przestrzeń jeszcze ożywić i uatrakcyjnić. Ma to być przestrzeń przyjazna dla mieszkańców, gdzie będzie można spędzać czas, spacerować i korzystać z lokali użytkowych" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta Marcin Obijalski.

Budynki po rewitalizacji mają pełnić funkcję usługową, a prowadzona działalność ma mieć przede wszystkim charakter artystyczny, kulturalny i gastronomiczny. Parter ma być przeznaczony pod usługi dostępne z zaprojektowanego placu przed budynkami. Przez obiekty ma być przebita droga łącząca ul. Tuwima z ul. Nawrot.

"Zielony dach" o pow. 1500 mkw. ma mieć charakter ogólnodostępnego dachu użytkowego m.in. z tarasem widokowym i kawiarnią. Zaproponowane rozwiązania muszą zapewnić bezpieczeństwo i być zgodne z obowiązującymi przepisami w tym dostępnością dla osób niepełnosprawnych; na dach będzie można wjechać windą.

Bartosz Poniatowski z Biura Architekta Miasta podkreślił, że tego typu przebudowy oraz zielone dachy są popularne m.in. w Niemczech i w Holandii. Służą też ekologii, bowiem absorbują wody opadowe, tworzą mikroklimat i oczyszczają powietrze w gęstej miejskiej zabudowie.

"Zielone dachy realizuje się zazwyczaj w postaci niskiej zieleni, to są specjalnie dobierane gatunki, żeby w tych jednak trudnych warunkach, ta zieleń mogła się utrzymać" - dodał Poniatowski.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIESPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA