PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lubelska Alchemia ma czas do 2017 roku

  • www.gazeta.pl
  • 19 gru 2013 10:04

Lubelska Alchemia ma czas do 2017 roku

Ratusz po raz kolejny daje więcej czasu inwestorowi, który ma zbudować centrum handlowe Alchemia na Starym Mieście w Lublinie. Jednocześnie urzędnicy podwyższają kary za niewywiązanie się z umowy, która ma być podpisana w najbliższych dniach.

REKLAMA

Inwestycja w centrum Lublina ma pecha. Mimo że spółka Arkady, która ma budować galerię handlową, działkę kupiła w 2003 roku, to przez 10 lat nie zrobiła praktycznie nic. Wprawdzie gotowy jest projekt, ale najprawdopodobniej trzeba będzie go modyfikować. Formalnie rozpoczęła się też budowa parkingu między ul. Lubartowską, Świętoduską i Bajkowskiego. Jednak w rzeczywistości nie wbito tam nawet łopaty.

Kara? 3 mln zł

W umowie z inwestorem miasto zastrzegło, że jeśli galeria i parking nie powstaną w określonym czasie, to spółka będzie musiała płacić kary. Jednak tę umowę wielokrotnie zmieniano. Ostatnia wersja mówiła o tym, że jeśli do końca tego roku nie powstaną fundamenty galerii, a do końca 2014 r. nie będzie ona w stanie surowym, Arkady będą musiały zapłacić miastu karę umowną w wysokości 3 mln zł.

Arkady za pięć lat

Teraz ratusz szykuje się do podpisania następnego aneksu. - Kolejny raz zmienimy terminy. Według nowej umowy fundamenty galerii mają powstać do 31 grudnia 2017 roku. Rok później inwestycja powinna być ukończona. To oznacza, że wydłużyliśmy czas spółce Arkady o cztery lata. Jeśli nie wywiąże się ona z tych terminów, będzie musiała zapłacić 4 mln zł kar. To kwota o milion złotych wyższa niż w obecnej umowie - mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Miasto nie obawia się, że nie będzie skąd ściągnąć tych pieniędzy. Dwa miliony będą zabezpieczone na udziałach spółki, kolejne dwa na nieruchomościach - kamienicach przy ul. Rybnej 6 i Olejnej 9. Będzie to zapisane w księdze wieczystej.

Tylko 300 miejsc parkingowych

Już wiadomo też, że sama galeria, którą mają zbudować Arkady, będzie mniejsza niż planowano. W związku z tym mniejszy będzie też parking podziemny. Zamiast miejsca na 550 aut będzie tam 300 postojówek. Jeśli ich budowa nie zacznie się do czerwca przyszłego roku, wtedy spółka będzie musiała utwardzić i powiększyć o około 40 miejsc obecny parking między ul. Lubarowską a Świętoduską. Dziś jest tam miejsce dla 50-60 samochodów.

I jeszcze jedna sprawa

Na drodze do podpisania porozumienia stoi jeszcze jeden warunek. Miasto chce, aby Arkady odstąpiły od umowy użyczenia parkingu przy ratuszu podpisanej w 2006 roku przez ówczesnego prezydenta Andrzeja Pruszkowskiego. Właśnie na jego terenie miało stanąć nowe skrzydło ratusza. Dziś już wiadomo, że go nie będzie. - Jeśli spółka się na to zgodzi, co powinno być raczej formalnością, to już nic nie będzie stało na przeszkodzie do podpisania aneksu - dodaje Żuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA