PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Możliwa stagnacja sprzedaży w firmie Emperia

  • www.portalspozywczy.pl
  • 03 paź 2014 14:51

Analitycy DM PKO BP spodziewają się lekkiego wzrostu sprzedaży Emperii w drugim półroczu tego roku, ze względu na planowane nowe otwarcia sklepów Stokrotka. Jednak sprzedaż porównywalna (LFL) może być po kreską. Ich zdaniem, od początku 2015 roku Emperia zacznie zarabiać na własnej logistyce.

REKLAMA

- Ze względu na stagnację na rynku handlu żywnością i deflację cen, w drugim półroczu nie spodziewamy się istotnego ożywienia w dynamice sprzedaży Emperii, a sprzedaż LFL może być lekko pod kreską. Ze względu na wzrost liczby sklepów przewidujemy nominalny wzrost sprzedaży o 2 proc. - napisali anlitycy w raporcie.

Przypominają oni, że do końca 2014 roku Emperia zamierza dokonać kilkunastu otwarć własnych sklepów Stokrotka (większość z nich jednak dopiero w czwartym kwartale). - Może to zaowocować lekką poprawa sprzedaży w 2015 roku, jednak ze względu na działania konkurencji i kanibalizację placówek handlowych, spodziewamy się że wzrost sprzedaży LFL będzie w dalszym ciągu ujemny - podkreślają analitycy.

W połowie roku Emperia osiągnęła 84 proc. udział dostaw z własnej logistyki który jest bliski docelowemu (85 proc.). Pozostałe produkty to towary regionalne i świeże, które będą dostarczane przez producentów. Konsekwencją osiągnięcia dostaw z własnej logistyki na poziomie 85 proc. było zwiększenie marży brutto do 28,9 proc., poziomu bliskiego docelowemu. Marże osiągnęły poziom o 4,7 pp wyższy niż rok temu, przed przejściem Emperii na własną logistykę.

Rosnący udział dostaw własnej logistyki powoduje również spadek wskaźnika kosztów logistyki.

- Spodziewamy się dalszego spadku kosztów logistyki o około 0,2 pp kw/kw przez kolejne 3-4 kwartały, co oznacza, że pod koniec tego roku spółka zrównoważy wyższymi marżami brutto koszty logistyczne. Od początku 2015 (po półtora roku od rozpoczęcia wdrażania) Emperia powinna zacząć zarabiać na własnej logistyce - przewidują analitycy.

Ze względu na 37-proc. potencjał wzrostu kursu akcji, analitycy utrzymali rekomendację „kupuj".

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA